Koho teraz nenájdeme, je navždy stratený. S pátraním po povodniach v Texase pomáhajú aj českí hasiči, guvernér im ďakuje
Počet potvrdených obetí bleskových povodní v Texase zo začiatku júla sa vyšplhal na 134 a viac ako sto ľudí je stále nezvestných, informuje server The Texas Tribune. S pátraním naďalej pomáhajú tiež českí hasiči, ktorým prišli osobne poďakovať guvernér Greg Abbott a generál letectva Steven Nordhaus.
Českí hasiči sú na misii v Texase už tretí deň. Na brehoch rieky Guadalupe po telách obetí bleskovej povodne zo začiatku júla pátra 16 členov tímu USAR so štyrmi psami, píše server iRozhlas.
Českí hasiči objavili počas dvoch dní niekoľko miest, kde sa pod nánosom konárov, kmeňov a bahna pravdepodobne nachádzajú pozostatky obetí, pričom dve z nich identifikovali psy hneď prvý deň po prílete.
Dážď, dusno a hady
Podľa serveru našli ešte jedno miesto, kde by sa podľa odhadov s približne deväťdesiatpercentnou pravdepodobnosťou mali nachádzať ďalšie ľudské pozostatky.
„Bohužiaľ, počasie sa nezlepšuje, prší, stále tu hrozí opätovné rozvodnenie tokov, zároveň je veľmi dusno a vlhko. Sú to teda naozaj náročné podmienky. A stretli sme sa napríklad aj s výskytom jedovatých hadov, čo je však záležitosť, o ktorej sme boli vopred poučení, počítali sme s tým a vieme, ako eliminovať riziká,“ opísal situáciu na mieste Jiří Studnička, vedúci oddelenia dokumentácie Generálneho riaditeľstva HZS ČR, ktorý je jedným z členov nasadeného tímu.
Hasiči pre iRozhlas uviedli, že proti hadom sa vybavili dlhými tyčami, podľa nich je však oveľa zložitejšie pred stretom s predátormi ustrážiť psov, čo sa im zatiaľ darí.
Sekundárny prieskum
Podľa iRozhlasu hasiči druhý deň vykonávali sekundárny prieskum, teda dôkladné hľadanie - išli proti prúdu rieky po strmých brehoch, pričom oblasťou prechádzali druhýkrát.
Trump navštívi Texas, kde si ničivé záplavy vyžiadali najmenej 120 obetí. Množstvo ľudí je stále nezvestných
Oblasť museli označiť ako prehľadanú, predpokladá sa, že sa tam už žiadne ľudské telá nenachádzajú. „Koho teraz nenájdeme, ten je už, žiaľ, navždy stratený,“ opísal pre Rádiožurnál Studnička. Do tejto oblasti potom dorazí ťažká technika, ktorá bude odstraňovať všetky nánosy po povodniach.
Prekvapenie
Na záver druhého pátracieho dňa čakalo českých hasičov prekvapenie - pri príchode na základňu do Kerrvillu, aby odtiaľ odleteli transportným lietadlom do San Antonia, ich čakal guvernér.
„Prišiel nás navštíviť guvernér štátu Texas, štvrtý najvyšší generál Národnej gardy a celému tímu pogratuloval. Vyjadril veľký obdiv k práci tímu,“ uviedol Studnička. „Pre nás to bolo veľké prekvapenie a zároveň satisfakcia, že si nás tu veľmi vážia. To sme nečakali,“ dodal a doplnil, že každý z hasičov potom dostal od guvernéra osobnú pamätnú medailu.
Pátranie bude počas stredy (v Texase je o sedem hodín menej ako u nás, pozn. red.) pokračovať, podľa servera to bude možno o niečo náročnejšie, pretože opäť začalo pršať a objavujú sa aj búrky. Hladina rieky Guadalupe, ktorá sa ešte nevrátila do svojho koryta, môže znova stúpnuť.
V najpostihnutejšom okrese Kerr doteraz úrady potvrdili 107 obetí, v okrese Kendall 15 a v ďalších niekoľkých okresoch zvyšných 12.
Pátracie akcie po nezvestných by vzhľadom na situáciu v zasiahnutých oblastiach mohli podľa úradov trvať ešte mnoho mesiacov.
Ako to na mieste vyzerá
Pod mostom v meste Kerrville, teda v správnom centre okresu najviac zasiahnutého povodňami, sa riekou stále valí viac vody ako je obvyklé. Spravodajca českého rozhlasu Pavel Novák opisuje, že neďaleký háj na ostrovčeku vyzerá, ako by sa ním prehnal orkán.
Na vetvách stromov sú podľa neho vidieť kúsky plachiet, ale tiež je tam auto, časť prívesu, detská sedačka a šmýkačky z neďalekého ihriska. „Voda tam naplavila všetko, čo pred sebou hnala. Ťažká technika už však nánosy pomaly odstraňuje,“ napísal Novák pre iRozhlas.