Vareha mal chytať milióny lykožrútov metličkami, kŕmil nimi bažanty

2.8.2012 11:36 | zdroj: SITA | zdroj foto: TASR
Vareha mal chytať milióny lykožrútov metličkami, kŕmil nimi bažanty

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Známy zemplínsky podnikateľ Mikuláš Vareha bol skutočným postrachom pre lykožrútov, ak by sedeli údaje, ktoré deklaroval vo svojom účtovníctve a daniarom. V rokoch 2008 až 2011 údajne vyzbieral vo svojich skladoch so spolupracovníkmi vyše 414 miliónov jedincov tohto lesného škodcu.

Vložiť video

Pritom štátne lesy do feromónových lapačov na celom území lesov Slovenska, ktoré obhospodarujú, ročne vyzbierajú od 68 do 452 miliónov lykožrútov. Obvinený popisuje zber lykožrúta, teda lietajúceho chrobáka, v takomto počte, metličkami, škrabkami a vedierkami potom, čo mu vraj chrobáka doviezli s drevom zo severných častí Slovenska, povedal prokurátor Špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Mikuláš Vareha lykožrútmi údajne kŕmil bažanty.

Prokurátor Šanta už podal na Varehu obžalobu za daňové delikty pri fiktívnych obchodoch 11 podnikateľových spoločností medzi sebou. V obžalobe však ide len o obchody s lykožrútom a 55 miliónmi euroočiek (štepné prúty jabloní), pričom Vareha deklaroval aj obchody s hoblinami, polinami a inými komoditami.

Šanta upozornil, že aj pri euročkách sa robia celkové obchody len v tisícoch kusov, spravidla pre vlastnú potrebu. „Navyše za prísnych podmienok, lebo takýto produkt musí byť evidovaný a mať rastlinný pas,“ dodal. V tejto časti kauzy sa Varehov spolupracovník, maďarský občan Mihály Molnár, priznal, že obchody s euroočkami boli fiktívne a dohodol sa na päťročnom väzení, čo už súd akceptoval.

Prokurátor teraz Varehu obžaloval z pokračujúceho trestného činu skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty. Celková hroziaca škoda je vyčíslená na vyše 58,1 milióna eur, pričom 57,6 milióna je krátenie daní a vyše 500-tisíc eur neoprávnené uplatnenie DPH. V prípade uznania viny hrozí Mikulášovi V. trest až 16 rokov za mrežami.

Prokuratúra sa zaujíma aj o to, či mu nepomáhali na daňovom úrade a rieši aj ďalšie podozrivé obchody s inými komoditami. Vareha je vo väzbe. Rozsah prípadu je obrovský – spis má 83 zväzkov a vypočuli 650 svedkov, z ktorých bolo asi 600 Varehových zamestnancov.

Záznam z tlačovej besedy špeciálnej prokuratúry

Vložiť video