Fico navštívil žilinské závody, diskutoval aj o dostavbe diaľníc

Aktualizované:
Predseda a podpredseda vlády boli na pracovnom výjazde v Žiline. Na stretnutí so starostami rezonovali najmä požiadavky na urýchlenú dostavbu diaľnic v okolí krajského mesta. S vedcami sa zase rozprávali o nedostatku peňazí na ich činnosť.

Nedostatok pracovnej sily

Predseda vlády navštívil v Žiline dva veľké závody- výrobcu rybacích a lahôdkových šalátov Ryba Žilina a automobilku Kia Motors Slovakia. Fico po stretnutí s manažmentmi firiem hovorí o absolútnom nedostatku pracovnej sily.

„Ak dnes napríklad firma vo veľkosti žilinskej Ryby alebo Kie by potrebovali nových zamestnancov, mali by obrovský problém. Preto vítam, že v prípade Kie dochádza k štartovaniu duálneho vzdelávania a zdá sa, že do budúcnosti budú môcť tieto firmy čerpať zamestnancov len spomedzi mladých ľudí, ktorých si pripravia,“ povedal Fico.

V tejto súvislosti chce iniciovať komplexné zhodnotenie doterajších poznatkov a skúseností v duálnom vzdelávaní a ak to bude potrebné, upraviť aj príslušnú legislatívu.

Diskutoval s gymnazistami

Vyjadril sa tiež, že mladým ľuďom treba vysvetľovať, že predstavy o neutralite Slovenska sú iba vymyslené bájky. Absolvoval aj diskusiu s gymnazistami na tému Slovensko a Európska únia a ako zdôraznil, opäť sa potvrdilo, že študenti prejavujú veľký záujem o európske témy, ale s veľmi rozkývaným názorom.

„Ako keby cítili nejakú mieru neistoty. Preto považujem za mimoriadne dôležité, aby nielen ja, ale aj ďalší, ktorí majú čo k tejto téme povedať, sa so študentmi stretávali a vysvetľovali im nevyhnutnosť členstva Slovenskej republiky v Európskej únii,“ povedal premiér na tlačovej besede v Budatínskom zámku.

Pre premiéra je Európska únia životný priestor pre Slovensko a nevie si predstaviť aj pri všetkých jej chybách a nedostatkoch, že by Slovensko bolo izolované. „A v tomto duchu je veľmi dôležité, aby sme aj našim mladým ľuďom vysvetľovali, že predstavy o izolovanosti alebo nejakej neutralite Slovenska sú iba vymyslené bájky, ktoré nemajú žiadne opodstatnenie,“ povedal Fico.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá