Nemci chcú ľuďom z iných častí Únie znížiť prídavky na deti

Nemci chcú ľuďom z iných častí Únie znížiť prídavky na deti
Zdroj foto: SITA/AP
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble chce obmedziť podvody pri čerpaní prídavkov na deti tým, že ich zníži migrantom z iných krajín Európskej únie. Vyplýva to z dokumentu, ktorý sa dostal do rúk tlačovej agentúre DPA.

Schäuble je členom Kresťanskodemokratickej únie Nemecka kancelárky Angely Merkelovej a chce zmeniť zákonné ustanovenia, ktoré umožňujú občanom iných krajín Únie pracujúcim v Nemecku čerpať príspevky na svoje deti, aj keď tieto žijú inde.

Navrhovaná zmena zákona, načrtnutá v uvedenom dokumente, predpokladá, že rozsah detských prídavkov, na ktoré by mal človek nárok, by závisel od priemerných životných nákladov v krajine, v ktorej dieťa žije. To by údajne Nemecku ušetrilo približne 159 miliónov eur ročne.

Návrh podporil aj vicekancelár Sigmar Gabriel zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka, ktorá je koaličným partnerom Merkelovej CDU. Podľa ministerstva financií žije v Nemecku vyše 184.000 občanov iných členských krajín EÚ, ktorí čerpajú prídavky na deti žijúce mimo Nemecka. Najviac z nich pochádza z Poľska, Chorvátska a Bulharska.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá