Litva dúfa, že Trump dodrží záväzky. Žiada posilnenie vojsk NATO

Litovské vedenie verí, že americký prezident Donald Trump dodrží záväzky svojho predchodcu Baracka Obamu ohľadom posilnenia východného krídla NATO. Na summite pobaltských štátov v Rige to vyhlásila litovská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

Chcú spoľahlivého partnera

Vláda je podľa nej presvedčená, že všetky aliančné záväzky budú dodržané a že bude mať Litva v Spojených štátoch spoľahlivého partnera. Na základe rozhodnutia NATO o vyslaní štyroch práporov do východoeurópskych členských štátov zatiaľ do Litvy dorazilo niekoľko tisíc nemeckých vojakov.

Očakáva sa presun asi desiatich amerických tankov. Ďalší vojaci z členských krajín NATO sú, alebo budú rozmiestnení v Lotyšsku, Estónsku a Poľsku.

Výrok Trumpa ich zaskočil

Výchdoeurópske krajiny minulý rok zaskočili poznámky Donalda Trumpa o "zbytočnosti" NATO. Obavy pobaltských štátov a Poľska z militarizácie Ruska zároveň posilnila séria vojenských manévrov ruskej armády na západe krajiny a presun modernej výzbroje do kaliningradskej enklávy, ktorá susedí s Poľskom a Litvou.

O posilnení východného krídla aliancie rozhodli minulý rok na summite vo Varšave. Bezprostredným impulzom bola ruská anexia ukrajinského Krymu a podpora, ktorú Moska poskytuje donbaským separatistom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá