Hranica verejnoprávnosti a komercie médií je podľa Danka tenká

Aktualizované:
Predseda Národnej rady SR a šéf SNS Andrej Danko je smutný, keď vidí prázdnu budovu RTVS, keď sa potláča vlastná produkcia a výroba a je tam pritom obrovské množstvo externých dodávateľov.

RTVS nemá súťažiť s komerčnými stanicami

Povedal to na brífingu po udelení dekrétov členom Rady RTVS a jednému členovi Rady pre vysielanie a retransmisiu s tým, že RTVS by nemala súťažiť s komerčnými stanicami. "Rešpektujem riaditeľa RTVS Václava Miku, ktorý v krízovom režime nastavil základnú ekonomiku fungovania. Ale otázka bude na nového riaditeľa RTVS, kde je hranica verejnoprávnosti a kde je hranica komercie. RTVS je financovaná občanmi, verejnoprávny charakter je teda zrejmý. Kde sú naši mladí maskéri, kostyméri, zvukári, technici, kde sú naše inscenácie a pondelky? Kde je náš archív?" pýtal sa Danko.

Podľa jeho slov je preto pre NR SR výzvou nájsť komplexného človeka na čelo tejto inštitúcie, ktorý rozlíši hranicu verejnoprávnosti a súkromnej sféry. Danko sa podľa svojich slov nebráni debate, aby RTVS bola financovaná len zo štátneho rozpočtu. "Lebo každé euro ušetrené občanovi je len plusom. Ale rešpektujeme súčasný právny stav," zdôraznil.

Šéf parlamentu je tiež presvedčený, že RTVS by nemala súťažiť s komerčnými stanicami. "Nechcel by som, aby sme raz všetko sledovali len cez ekonomiku," podotkol.

Inštitúcia potrebuje novú koncepciu

Na otázku, či môže potvrdiť slová podpredsedu SNS Antona Hrnka, podľa ktorého je Mika pre národniarov nepriechodný, Danko odvetil, že je to vec politickej diskusie a SNS zatiaľ v tomto neprijala zásadné rozhodnutie.

"Prichádza doba, kedy politická nominácia a politické tričko nemôžu byť garanciou výkonu funkcie," podotkol s tým, že v rámci koalície to ešte nebola téma, keďže Mika končí až v lete. On osobne sa však bude snažiť, aby nový riaditeľ mal jasnú koncepciu, ako dostať televíziu tam, kam patrí.

Dekréty o zvolení do Rady RTVS si prevzali Dóra Hushegyiová, Martin Kabát a Martin Kákoš. Všetci traja v Rade RTVS pôsobia už v súčasnosti. Funkčné obdobie sa im skončí 10. februára a keďže ich plénum opäť zvolilo, budú v rade pokračovať ďalej. Novým členom RVR sa stal exposlanec Smeru-SD Mojmír Mamojka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá