Fotogaléria: Pozrite si gigantickych živočíchov na chystanej výstave SNM

Fotogaléria: Pozrite si gigantickych živočíchov na chystanej výstave SNM
Zdroj foto: SITA/Marek Mrviš
Život v praveku priblíži pripravovaná výstava Slovenského národného múzea Giganty ľadovej doby. SNM - Prírodovedné múzeum otvorí unikátnu prehliadku v spolupráci so spoločnosťou Giganti 18. februára v svojej sídelnej budove na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.

Záujemcovia si počas štyroch mesiacov, až do 18. júna, pozrú trojrozmerné rekonštrukcie gigantických živočíchov, ktoré žili v rôznych častiach našej planéty pred desiatkami až stovkami tisíc rokov. Informovala o tom Zuzana Vášáryová z centra múzejnej komunikácie SNM.

Výstava Giganty ľadovej doby prinesie modely 16 vyhynutých obrovských živočíchov z obdobia starších štvrtohôr. Väčšina z nich v jeho závere, asi pred 11 500 rokmi, vyhynula. Iba dva druhy - pratur a vták moa prežili do mladších štvrtohôr a vymreli až začiatkom 17. storočia.

“Okrem všeobecne známych cicavcov, ako napríklad mamut srstnatý, nosorožec srstnatý, medveď jaskynný a iné, ktoré žili v našich zemepisných šírkach, predstavia aj menej známe, napríklad obrovského bobra, ktorý žil v Severnej Amerike, alebo juhoamerického leňocha a pásavca. Jediný predstavený živočích, ktorý nepatrí do triedy cicavcov je obrovský vták moa rodu Dinornis, ktorý žil na Novom Zélande,“ priblížilo národné múzeum pripravovanú výstavu.

Modely podľa SNM ohromia návštevníkov nielen veľkosťou, ale aj realistickým stvárnením. Vytvorili ich výtvarníci v spolupráci s paleontológmi na základe najnovších vedeckých poznatkov o období starších štvrtohôr. Návštevníci výstavy dostanú nielen možnosť pozrieť si zvieratá z bezprostrednej blízkosti, ale zoznámia sa aj s ich spôsobom života.

“Štvrtohory sú najmladším obdobím v dejinách Zeme. Začali pred 2,8 milióna rokov a trvajú dodnes. Pleistocén, ich staršia časť, bolo veľmi dynamické obdobie, keď sa na našej planéte periodicky striedali výrazne chladné, suché obdobia s teplými, vlhšími obdobiami. Klimatické zmeny mali vplyv aj na spoločenstvá rastlín a živočíchov, ktoré sa prispôsobili novej klíme alebo vyhynuli či migrovali do priaznivejších oblastí,“ dodáva sa v tlačovej správe SNM.

Kolekcia je najväčším súborom tohto druhu v strednej Európe a doteraz navštívila viaceré krajiny. Vznikla v produkcii spoločnosti Giganti s.r.o., ktorá sa špecializuje na tvorbu vedecky a výtvarne reálnych modelov pravekých živočíchov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá