Škótsky parlament v hlasovaní odmietol vystúpenie z Európskej únie

Škótsky parlament v hlasovaní odmietol vystúpenie z Európskej únie
Zdroj foto: SITA/AP
Škótsky autonómny parlament veľkou väčšinou hlasov odmietol vystúpenie Británie z Európskej únie. V symbolickom nezáväznom hlasovaní sa proti Brexitu vyslovilo 90 zo 129 poslancov, opačný názor vyjadrilo 34 zákonodarcov.

Hlasovanie iniciovala vláda

Hlasovanie v parlamente v Edinburghu iniciovala škótska autonómna vláda. Väčšina poslancov, ktorí hlasovali proti jej návrhu na odmietnutie Brexitu, boli členovia Konzervatívnej strany britskej premiérky Theresy Mayovej.

Podľa škótskych poslancov zatiaľ nemožno odštartovať rokovania o Brexite s Bruselom, keďže britská vláda stále nezodpovedala množstvo otázok týkajúcich sa celého procesu. Ddolná komora britského parlamentu bude hlasovať o zákone, ktorý umožní vláde Theresy Mayovej otvoriť rokovania o vystúpení krajiny z EÚ.

Zatiaľ čo sa väčšina britských voličov vo vlaňajšom referende vyslovila za odchod Spojeného kráľovstva z EÚ, obyvatelia Škótska naopak podporili zotrvanie krajiny v Únii.

Premiérka hrozí referendom

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová preto požaduje, aby sa v nadchádzajúcich rokovaniach o odchode Británie z EÚ brali do úvahy aj záujmy a návrhy Škótska. V opačnom prípade hrozí vypísaním nového referenda o škótskej nezávislosti.

Podľa vlády v Edinburghu Londýn zatiaľ škótske návrhy týkajúce sa Brexitu ignoruje. "Britská vláda nám doposiaľ nič neponúkla, ani len jediný recipročný kompromis, dokonca sa na naše návrhy ani nepozrela" povedal škótsky minister Michael Russell, ktorý má na starosti rokovania o Brexite s Londýnom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá