Spustili najdlhšiu leteckú linku. Koľko hodín strávite v oblakoch?

Spustili najdlhšiu leteckú linku. Koľko hodín strávite v oblakoch?
Zdroj foto: SITA/AP
Katarská letecká spoločnosť Qatar Airways spustila prevádzku časovo najdlhšieho pravidelného komerčného letu bez medzipristátia.

Desať časových pásiem

Boeing 777-200LR linky QR920 pristál po 16 hodinách a 23 minútach letu z katarskej Dauhy v novozélandskom Aucklande. Na trase dlhej 14.535 kilometrov prekročil boeing desať časových pásiem a letel ponad päť krajín.

Ako poznamenala BBC, najdlhšia doba letu nemusí vždy korešpondovať s najdlhšou vzdialenosťou. Nová linka Qatar Airways je síce najdlhšou, čo sa týka času, ktorý strávi lietadlo vo vzduchu, ale rekord týkajúci sa vzdialenosti patrí v súčasnosti aerolíniám Air India, ktoré prevádzkujú let z indického hlavného mesta Naí Dillí do San Francisca v Spojených štátoch merajúci 15.127 kilometrov.

Dobu letu pritom závisí od vetra, resp. protivetra. Vzhľadom na protivietor bude spiatočný let z Aucklandu do Dauhy trvať podľa stránky Qatar Airways asi o hodinu dlhšie.

Očakávajú sa nové rekordy

Z historického hľadiska väčšinu diaľkových trás prevádzkovali letecké spoločnosti Singapore Airlines a austrálska Qantas. V súčasnosti sa tejto praxe ujímajú ďalšie aerolínie, ako napríklad Emirates. Qantas vlani oznámil, že od marca 2018 bude prevádzkovať priamy let medzi Perthom a Londýnom, ktorý potrvá 17 hodín.

S príchodom Boeingu 777-8X v roku 2022 sa očakávajú nové vzdialenostné rekordy, keďže sa plánujú priame letecké spojenia medzi New Yorkom a Sydney, či Sydney a Londýnom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá