Nebezpečenstvo detoxikačných čajov: Nezničte si žalúdok a črevá

Nebezpečenstvo detoxikačných čajov: Nezničte si žalúdok a črevá
Zdroj foto: Pexels
Pokiaľ ste zdraví, vaša pečeň a obličky pomáhajú telu zbaviť sa všetkých toxických látok, ktoré hromadí z prostredia a vašej stravy. Tieto toxíny sa eliminujú potom, močom a výkalmi. Detoxikačné čaje tvrdia, že obsahujú látky, ktoré pomáhajú zlepšiť prirodzenú schopnosť tela detoxikovať sa. Niektoré detoxikačné čaje však obsahujú prírodné laxatíva, ktoré môžu spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť.

Čo obsahuje detoxikačný čaj

Detoxikačné čaje obsahujú celý rad bylín. Zatiaľ čo zložky sa líšia v závislosti od výrobcu čaju, medzi niektoré bylinky, ktoré sa bežne vyskytujú v týchto čajoch, patrí púpava, ďatelina, sladké drievko, koreň lopúcha a rebarbora. Výrobcovia čaju tvrdia, že ich bylinné kombinácie pomáhajú stimulovať vaše obličky a pečeň, čím im pomáhajú odstraňovať odpad z vášho tela. Púpava je často propagovaná ako bylinka, ktorá pomáha zlepšovať funkciu pečene a obličiek. To však môže byť spôsobené jeho močopudnými účinkami.

Prírodné laxatíva

Zatiaľ čo tieto čaje tvrdia, že stimulujú pečeň a obličky, môžu stimulovať aj črevá, čo vedie k bolestiam brucha. Napríklad púpava pôsobí nielen ako diuretikum, ale môže mať aj laxatívny účinok. U niektorých ľudí spôsobil nepriaznivé účinky vrátane miernej hnačky. Rebarbora sa považuje aj za prírodné preháňadlo. V malých dávkach sa rebarbora považuje za zápchu, ale vo veľkých dávkach bylinný doplnok stimuluje gastrointestinálny trakt a má laxatívny účinok.

Nebezpečenstvo detoxikačných čajov

Ako diuretikum a preháňadlo môžu detoxikačné čaje spôsobiť niektorým ľuďom viac škody ako úžitku. Nielenže môžu spôsobiť bolesť brucha, ale tiež viesť k dehydratácii, nerovnováhe elektrolytov a poruche funkcie čriev. Môžu tiež narušiť zdravú bakteriálnu flóru vo vašom hrubom čreve. Tehotné ženy, dospievajúci a ktokoľvek so zdravotným stavom, ako sú srdcové choroby alebo cukrovka, by nemali piť detoxikačné čaje.

Zdravé stravovanie a detoxikácia

Ak je pre vás detoxikácia dôležitá, jedzte stravu, ktorá podporuje zdravie vašich obličiek a pečene, bez obáv, že to môže spôsobiť bolesti brucha. Zdravá detoxikačná diéta by mala obsahovať prevažne celé potraviny bohaté na živiny, ako je ovocie, zelenina, orechy, semená a fazuľa, a obmedziť potraviny s vysokým obsahom cukru, konzervačných látok a prísad. 

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá