Po cvičení by ste nemali kašľať. Námaha a chlad nie sú jediný dôvod ťažšieho dýchania

Po cvičení by ste nemali kašľať. Námaha a chlad nie sú jediný dôvod ťažšieho dýchania
Zdroj foto: FreePik
Skutočne náročný tréning vám môže spôsobiť ťažšie dýchanie, po cvičení by ste však nemali kašľať. Kašeľ po športovom výkone môže spôsobiť buď príliš namáhavé cvičenie alebo choroba.

Info: Ak zistíte, že nemôžete cvičiť bez záchvatu kašľa, alebo máte problémy s dýchaním, požiadajte lekára o vyšetrenie.

Cvičenie v chladnom počasí

Ak odhŕňate sneh, hrabete lístie počas chladného dňa alebo vyrážate na zimný beh, nasávate do pľúc dosť suchý, ľadový vzduch. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa objavuje kašeľ po behaní a cvičením vyvolaná astma. Studený vzduch zužuje dýchacie cesty, čo znamená, že cez ne prechádza menej vzduchu, čo sťažuje dýchanie. Ak športujete vonku, zakryte si nos a ústa šatkou na tvár.

Info: Astmu vyvolanú cvičením môže spôsobiť aj vírusová respiračná infekcia. Kašeľ a ďalšie príznaky môžu trvať niekoľko minút alebo až niekoľko hodín po cvičení.

Bronchokonstrikcia vyvolaná cvičením

Astma vyvolaná cvičením je hlavným dôvodom kašľa po kardio alebo akomkoľvek cvičení. Príznaky zahŕňajú ťažkosti s dýchaním po cvičení, sipot, bolesť a tlak na hrudníku. Dýchacie cesty sa pri cvičení zužujú a spôsobujú príznaky astmy, ako je kašeľ a sipot. Cvičením vyvolaná bronchokonstrikcia môže byť spôsobená cvičením na suchom, studenom vzduchu, alebo pri vysokej koncentrácii znečisťujúcich látok a alergénov vo vzduchu. 

Mohol by to byť vírus?

Ochorenie dýchacích ciest spôsobené vírusom môže rovnako viesť k problémom s dýchaním a kašľom po tréningu, rovnako ako problémy s hlasivkami alebo alergia. Ak vám bol z nejakého dôvodu predpísaný inhalátor, odporúča sa, aby ste ho používali pol hodinu predtým, ako pôjdete cvičiť. A majte ho vždy pri sebe. 

Zvládnutie a zmiernenie kašľa

Liečba akéhokoľvek zdravotného problému, ako je astma, infekcia dýchacích ciest alebo alergie, môže pomôcť zvládnuť kašeľ a ďalšie príznaky po cvičení. Snažte sa cvičiť v teplom a vlhkom počasí alebo vyskúšajte plávanie. Vyhnite sa cvičeniam, ktoré si vyžadujú dlhú fyzickú aktivitu ako beh, a skúste namiesto toho hrať bicyklovať alebo turistiku. Posilňujte s činkami. Ak pre vás návšteva fitka nie je, kúpte si činky alebo odporové gumy a cvičte doma aspoň 20 minút, dvakrát alebo trikrát týždenne. Experimentujte s tým, ktorá forma cvičenia vám spôsobuje najväčší kašeľ a potom prejdite na niečo ľahšie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá