Taliban zverejnil video s unesenými učiteľmi. Má odkaz pre Trumpa

Taliban zverejnil video s unesenými učiteľmi. Má odkaz pre Trumpa
Zdroj foto: SITA/AP
Afganské fundamentalistické hnutie Taliban zverejnilo video s dvojicou vysokoškolských pedagógov z USA a Austrálie, ktorých títo militanti uniesli vlani v Afganistane.

Mužov uniesli priamo z univerzity

Američan Kevin King a Austrálčan Timothy Weekes učili na Americkej univerzite v Afganistane so sídlom v Kábule. Bojovníci hnutia Taliban prezlečení za príslušníkov bezpečnostných zložiek sa ich zmocnili vlani v auguste. Ozbrojenci mužov uniesli priamo z auta neďaleko komplexu univerzity.

Americké bezpečnostné zložky v Afganistane sa pedagógov ešte v tom istom mesiaci pokúsili bez úspechu oslobodiť, uviedol v septembri Pentagón. Zverejnené video je od ich zmiznutia prvým dôkazom o pobyte mužov v zajatí.

Nahrávka zrejme vznikla z 1. januára

Video zaslali militanti médiám prostredníctvom svojho hovorcu. Nahrávka zrejme vznikla z 1. januára. Dvojica neoholených a bledo pôsobiacich mužov na ňom v mene svojich únoscov žiada budúceho prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, aby ich vymenil za iných väzňov.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mark Toner pre agentúru AP potvrdil, že úrady sa už zverejneným materiálom zaoberajú a preverujú jeho dôveryhodnosť. Prípad však nekomentoval. Oficiálne vyjadrenie k tejto nahrávke nateraz neposkytlo ani austrálske ministerstvo zahraničných vecí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá