Exkluzívny rozhovor: Jeho zranenie je extrémne bolestivé. Kaliňák pre ta3 opísal stav premiéra Fica

18.5.2024 14:06 , Aktualizované: 18.5.2024 16:31

Prinášame vám rozhovor s ministrom obrany Robertom Kaliňákom po jeho návšteve Roberta Fica v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

Exkluzívne
Foto: ta3, TASR/Radovan Stoklasa

Už ste o tom informovali, ale zhrňme si to v kocke. V akom stave je aktuálne premiér Robert Fico?

Je v stabilizovanom stave, ale štyri strelné poranenia, ktoré ho zasiahli v stredu pri atentáte, spôsobili rozsiahle zranenia. Dve z nich boli ľahkého charakteru, jedno stredné a jedno veľmi ťažké. Lekári po viac ako päťhodinovej operácii urobili obrovské množstvo zásahu, aby dokázali jeho život zachrániť.

Teraz bola jedna veľká otázka, ako na to zareaguje jeho vlastný organizmus a ako sa vysporiada s tou obrovskou záťažou, ktorú strelné poranenie prinesie. Navyše, strelné poranenie je tzv. špinavé zranenie, ktoré prináša obrovské množstvo infekcií do organizmu, a preto bola aj včera vykonaná operácia - aby sa mohli odstrániť všetky tkanivá, ktoré spôsobujú problém, a zároveň skontrolovať tie zásahy, ktoré lekári urobili pri prvej operácii.

Toto vo mne včera vzbudilo pozitívnu náladu, pretože operačné zákroky držali tak, aby zdravotný stav bol bližšie k pozitívnej prognóze, ale ešte tam nie sme. Tie komplikácie, ktoré môžu prísť, každý lekár vám povie, že zhruba tých štyri-päť dní je obdobie, keď organizmus môže pomaly nad takýmto ťažkým zranením zvíťaziť, ale ešte tam nie sme.

Hovorili ste dnes s Robertom Ficom? Poprípade, čo vám povedal o svojich pocitoch?

Áno, hovorili sme spolu veľmi krátko, ale je to osobná diskusia, takže by som si dovolil ju nezverejňovať. Dali sme si niekoľko inštrukcií smerom k tomu, akým spôsobom má postupovať vláda, akým spôsobom má postupovať ďalšie fungovanie v štáte, akým spôsobom sa cíti. Samozrejme, hlavná časť rozhovoru je o zdravotnom stave. 

Ale komunikácia je pochopiteľne limitovaná jeho zranením. Ani ja som si to nevedel predstaviť, ako to vlastne prebieha, takže to sa nedá vykresliť. V každom prípade je jeho stav veľmi vážny, vyčerpanosť organizmu je pri tejto záťaži naozaj obrovská. Všetci mu držíme palce a posielame veľa energie. 

Ďakujem všetkým občanom Slovenskej republiky, ale aj zahraničným predstaviteľom, že pravidelne dostávame podporné správy a odkazy. Myslím si, že túto energiu pán premiér určite cíti. 

Má bolesti alebo je utlmený liekmi? Ako sa aktuálne cíti?

Toto zranenie je extrémne bolestivé a nepoznám veľa takých silných ľudí, ako je on. Ak niekto toto dokáže zvládnuť, tak je nesmierne fyzicky pripravený.

Všetky jeho cvičenia a dôraz na fyzickú pripravenosť mali v prípade reakcie na toto zranenie obrovský význam, a to mi potvrdili všetci lekári. 

Avšak už dochádzame do fázy, že telo už vyčerpalo zásoby svojich obranných mechanizmov, a preto je dôležité, aby lekári mali liečbu v tom správnom nastavení a podarilo sa nám zvládnuť komplikácie, ktoré ale sú nevyhnutné. Žiadny lekár vám nedá dobrú predpoveď, pretože toto je pravidlom, nie výnimkou, že pri strelných zraneniach prichádzajú komplikácie.

Vy ste už niekoľkokrát ďakovali lekárom a zdravotníkom, ktorí sa okolo Roberta Fica pohybujú, boli ste aj súčasťou prvej operácie. Skúste nám priblížiť, ako to teraz vyzerá na oddelení, koľko lekárov sa oňho stará, aký je priebeh?

Treba povedať, že starostlivosť, ktorú poskytuje Rooseveltova nemocnica, je nesmierne kvalitná a veľmi dobrá. Ale lekári majú svoje bežné starosti, je tu množstvo pacientov, pristáva vrtuľník so zraneným človekom.

Včera, keď som po operácii odchádzal, opäť som videl, že privážali po dopravnej nehode veľmi ťažko zranených ľudí, takže treba vedieť, že všetci nastavujú svoje pracovné nastavenie pre všetkých pacientov. Robert Fico je na ARO.

V každom prípade platí, že ako každý pacient na ARO, je pod neustálym dohľadom, merajú sa všetky fyzické parametre, takže dohľad je tam stopercentný.

Čo môžeme očakávať v najbližších dňoch? Toto je otázka, ktorú si kladie nielen celé Slovensko, ale celý svet. Čo bude nasledovať, bude ďalšia operácia, bude premiér prevezený do inej nemocnice?

Momentálne máme pred sebou trpezlivosť, niekoľko ďalších hodín, aby sme zvládli to kritické obdobie, ktoré som pomenoval. A kedy sa budeme môcť postupne priblížiť k nejakej pozitívnej prognóze alebo zabojujeme s nejakou komplikáciou, toto je pred nami. Všetkých prosím o trochu trpezlivosti a pevnú vieru, že sa všetko zlé na dobré obráti. 

Prídete pána premiéra pozrieť do nemocnice aj zajtra?

Samozrejme, každý deň a približne v tomto čase sa tu môžeme stretnúť aj zajtra (rozhovor sme nahrávali okolo 13.00 h - pozn. red.).

Celý rozhovor si môžete vypočuť nižšie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok