O tom, či je Zem plochá alebo guľatá, sa dá polemizovať, tvrdí Huliak. Fico a Danko si z mimovládok spravili nepriateľa, myslí si Šeliga

V utorok 7. mája boli hosťami relácie Král na ťahu zástupcovia SNS Rudolf Huliak a Milan Garaj a za mimoparlamentnú stranu Demokrati Michal Kiča a Juraj Šeliga. Témou boli medvede, ochrana životného prostredia, ale aj mimovládky.

WhatsApp Image 2024-05-07 at 21.15.15.jpeg
Foto: ta3

Rudolf Huliak sa v minulosti často dostával do konfliktu s Michalom Kičom. Huliak v úvode relácie Král na ťahu hovoril o zlyhaní predchádzajúcej vlády v rezorte životného prostredia. Spomenul nefunkčné zásahové tímy pre medveďa hnedého, či dotácie pre mimovládne organizácie, ktoré mali byť určené pre Štátnu ochranu prírody. Zamestnanci ŠOP mali podľa Huliaka problém s výkonom práce, dnes sú ale spokojní.

Kiča povedal, že k Huliakovým tvrdeniam nie sú žiadne dôkazy, naopak, súčasná vláda ruší zákony, ktoré fungovali a ľudia, ktorí boli dlhodobo vo svojich funkciách, končia a nahrádzajú ich vlastnými ľuďmi. 

Zálohovanie

Hostia riešili aj zálohovanie plastových fliaš, ktoré zaviedla Hegerova vláda. Zálohovanie naozaj funguje, myslí si Milan Garaj, ale systém je predražený. “Zase sa nabíjajú niekomu peniaze pod palce, do súkromného sektora,“ povedal poslanec. Zmeniť zákon ale nemôže, keďže nie je ministrom.

Juraj Šeliga povedal, že proti Garajovmu tvrdeniu hovoria fakty. Sytém obdivujú aj v zahraničí, ľudia si naňho zvykli a Slováci sú vzorom v Európe. Šeliga je toho názoru, že SNS chce iba kritizovať, a majú problém pochváliť niečo, čo sa uchytilo a robí dobré meno Slovensku.

Polemika o guľatosti Zeme

V relácii rozoberali aj nedávnu kontroverznú tému o tom, či je Zem plochá, ktorú otvoril Lukáš Machala z SNS. Huliak si myslí, že predchádzajúca vláda doviedla Slovensko do katastrofy a oni ju zachytili “v štyridsaťpäťstupňovom uhli pádu do priepasti“.

“Prosím vás, vysvetlite mi, ako mohlo Slovensko padať v štyridsaťpäťstupňovom uhli, keď podľa vášho kolegu je Zem plochá?,“ pýtal sa Šeliga.

 “O tom, či je Zem plochá alebo guľatá, by sa dalo polemizovať,“ povedal Huliak. Šeliga na to reagoval, že o niektorých veciach sa nepolemizuje, a keď o tom títo páni nevedia, “Boh ochraňuj túto krajinu“.

Medvede a mimovládky

Poslanec SNS Huliak uviedol, že medveďa idú spočítavať. Do roka alebo dvoch budú mať podľa neho presné počty medveďa na Slovensku. Šeliga priznáva, že šelmy sú problém. Kritizuje ale to, že prvé kroky vlády smerovali k novele Trestného zákona, k samoamnestiám, ale netýkali sa tohto vážneho problému. Podľa neho o tom len hovoria, ale problém neriešia.

Huliak však v ta3 garantoval, že do konca roka vyrieši problém s medveďmi a rieši sa to každý deň.

Mimovládne organizácie s podporou zo zahraničia, ktorá bude vyššia ako 5-tisíc eur, by mali byť označené ako organizácia so zahraničnou účasťou. Garaj uviedol, že počul o tom, že sa návrh sprísni. Fico vníma zákon ako dobrý, tvrdil Huliak. Podľa neho mimovládky označované budú, ale nebudú z nich robiť zahraničných agentov. Poslanec SNS povedal, že im ide o transparentnosť.

Šeliga na to pozerá ako na neúctu voči ľuďom, ktorí pracujú v mimovládnom sektore. “Robert Fico a Andrej Danko si z mimovládnych organizácií spravili nepriateľa,“ vyjadril sa Šeliga.

Podľa neho vláde prekáža, že mimovládky upozorňujú na to, že nemajú v poriadku financovanie, či “Huliakove zmenky sú podozrivé“. Platí to podľa neho aj pre RTVS.  

“Fakty sú také, že mimovládne organizácie, RTVS a novinári sú nepriatelia pre túto vládu,“ dodal na záver Šeliga.

Celú diskusiu si môžete pozrieť vo videu nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok