Žilinka verzus médiá. Generálny prokurátor tvrdí, že článok o ňom klame a porušuje novinársku etiku

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa na sociálnej sieti ohradil voči článku denníka SME. Nazval ho konfabuláciou novinára. Podľa článku sa Žilinka vyhýbal otázkam médií a poslancov a generálna prokuratúra trestá prokurátorov, ktorí sa objavili v médiách bez súhlasu nadriadeného.

Pred zastavením stíhania Haščáka kúpila Žilinkova dcéra byt od Penty. Udalosti spolu však nesúvisia
TASR - Martin Baumann

V článku denníka SME sa spomína schôdza Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR, na ktorú bol pozvaný generálny prokurátor Žilinka. Výbor nakoniec nebol uznášaniaschopný, Žilinka sa podľa denníka vyhýbal otázkam.

Porušená novinárska etika?

Generálny prokurátor na sociálnej sieti Facebook však tvrdí, že pred schôdzou výboru tam bol desať minút a nikto ho so žiadnou otázkou neoslovil. “Do rokovacej miestnosti výboru som NEBOL VÔBEC ANI LEN ZAVOLANÝ, napriek vedomosti poslancov, že som prítomný,“ uviedol Žilinka.

Myslí si, že redaktor “zabudol alebo úmyselne ignoroval okolnosti, lebo by to nezapadalo do jeho celkom zrejmého konceptu, a postupoval v rozpore so zásadami práce novinára“.

Prokuratúra a médiá

Generálna prokuratúra sa v statuse na Facebooku vyjadrila aj k nedávnym výstupom prokurátorov v médiách. GP uviedla, že “nebude riešiť personálne záležitosti v súvislosti s dodržiavaním služobnej disciplíny prokurátorov prostredníctvom médií“.

Pre informovanie verejnosti má GP pravidlá. Kontakt s médiami upravuje príkaz generálneho prokurátora SR por. číslo 23/2024, ktorý je záväzný pre všetkých prokurátorov. “Účelom spomínanej internej úpravy je zabezpečenie jednotnej informačnej a komunikačnej politiky prokuratúry,“ píše sa v stanovisku.

“Názorová polemika zo strany prokurátorov, ktorí nemusia disponovať komplexnými informáciami, a ktorým nikdy nebolo upierané právo na svoj názor a jeho prezentovanie, ale musí mať svoje náležité miesto, formu a spôsob tak, aby neznižovala vážnosť prokuratúry a jej vedúcich predstaviteľov,“ vyjadrila sa GP.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok