Pellegrini v ta3: Špinavé útoky počas kampane mi dodali silu. Vzťah prezidenta a vlády bude podľa neho konštruktívny a v súzvuku

V ta3 sme mali na začiatku relácie V politike novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho. Svojho protikandidáta Ivana Korčoka porazil o 165 546 hlasov.

Na úvod poďakoval ľuďom, ktorí využili právo voliť a aj tým, ktorí mu vyjadrili podporu vo voľbách s druhou najvyššou účasťou v histórii Slovenska. Petra Pellegriniho volilo 1 409 255 voličov. “Úprimne a zo srdca ďakujem všetkým, ktorí mi vyjadrili podporu,“ povedal novozvolený prezident. Ako uviedol v štúdiu, je vďačný, že ľudia našli slobodu povedať svoj názor a nehanbili sa povedať, že volili práve jeho.

Špinavá kampaň

Dva týždne kampane medzi prvým a druhým kolom boli preňho prvýkrát osobnou kampaňou, ktorá bola cielená naňho ako na človeka a nečakal špinavé útoky v čase moratória. Uviedol, že ataky ho nezlomili, ale, naopak, dodávali mu silu.

Pellegrini tvrdil, že z Korčoka nespravil “kandidáta vojny“, hovoril o výrokoch ku konfliktom, ktoré podľa Pellegriniho Korčok sám povedal. Novozvolený prezident verí, že “treba zastaviť zabíjanie a konflikt, ktorý sa za dva roky nikam nepohol“. Nespochybňuje ale, že Rusko je agresorom na Ukrajine a nenaruší to ako hlava štátu.

Súzvuk v štáte

Nový vzťah medzi úradom vlády a prezidentským palácom bude maximálne konštruktívny, povedal Pellegrini v ta3. Ak vláda bude pomáhať ľuďom a bude napĺňať programové vyhlásenie vlády, tak môžu počítať s podporou prezidentského paláca.

Ak sa odkloní od týchto vecí alebo ak vláda urobí niečo, čo je v rozpore s ústavou, tak bude mať ako prezident povinnosť sa ozvať. Spomenul, že v Českej republike sú všetci traja najvyšší ústavní činitelia v súzvuku a netreba sa toho báť ani na Slovensku.

Budúcnosť Hlasu

Zatiaľ nevie, kto ho nahradí na poste predsedu strany, ale povedal, že sa vzdá funkcie predsedu Hlasu-SD aj členstva v strane. Chce byť nadstraníckym prezidentom.

Andrej Danko sa pred voľbami obával, že smer po voľbách pohltí stranu Hlas. Pellegrini sa vyjadril, že nehrozí destabilizácia vládnej koalície a strana nemá strach ani nepomýšľa, že by sa mala s niekým spájať.

Neobáva sa o budúcnosť strany, nevidí dôvod ani na spájanie strany s niekým iným. Navrhovať bude niekoho z prvej päťky strany, ktorú tvoria podpredsedovia či generálny manažér strany.

Všetko podľa jeho slov vyriešia do inaugurácie nového prezidenta, ktorá je plánovaná na 15. júna.

Celú časť relácie si môžete pozrieť vo videu nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok