Európskej únii podľa Fica chýba politické líderstvo. Majú skvelé nápady, ale mizerné prevedenie, tvrdí Zeman

4.4.2024 14:53 , Aktualizované: 4.4.2024 15:16

Moderátor Braňo Král v štúdiu privítal dvoch významných hostí. O vzájomných vzťahoch Českej a Slovenskej republiky, ale aj zahraničnej politiky našich krajín diskutovali štvornásobný premiér Robert Fico a bývalý český prezident Miloš Zeman.

16ED42EB-F810-473C-9675-C3AC2B05FC40.jpeg
Foto: ta3/Laura Kamody

Zemanovo zdravie

Bývalého českého prezidenta prepustili v stredu z nemocnice do domácej starostlivosti. Podľa lekárov je jeho stav dobrý a naberá na kondícii. 

Fico na úvod zaželal Zemanovi len to najlepšie. "Viem, že máš veľmi silný koreň a dúfam, že o niekoľko dní budeš opäť v tej kondícii, ako som ťa videl v Prahe," odkázal mu Fico.

"Ďakujem za prianie skorého uzdravenia a, samozrejme, ďakujem za prianie aj všetkým ľuďom na Slovensku, ktorí ma majú radi. A som rád, že ich je veľa," odpovedal Ficovi Zeman. 

Bolo by podľa neho smiešne, ak by predstieral, že je v úplnej forme.

Kde sa nachádzajú naše republiky?

Fico považuje členstvo v EÚ za úspešný príbeh. "Ak porovnáme Slovensko pred rokom 2004, kedy sme neboli v EÚ a po roku 2004, ten rozvoj a dynamika krajiny je evidentná. Je dobré, že sme stále v EÚ a máme záujem v tom pokračovať. Zároveň som kritický k súčasnému vedeniu. Myslím si, že EÚ nemá dobré líderstvo," povedal Fico.

Ako príklad dobrého vedenia spomenul bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Zeman taktiež skritizoval EÚ s tým, že majú síce "skvelé nápady, ale mizerné prevedenie."

"EÚ je dnes podľa môjho názoru ovládaná dobre platenými úradníkmi, ktorí prepadli novému náboženstvu. Volá sa Green Deal. Pokiaľ toto nezmeníme, tak si zničíme poľnohospodárstvo, energetiku a automobilový priemysel," zdôraznil Zeman s tým, že to vidíme na protestoch farmárov.

Poukázal aj na to, že solárne panely ani veterné mlyny nenahradia jadrové elektrárne. A ohrozíme si aj český a slovenský automobilový priemysel, "pretože od roku 2035 majú byť zakázané automobily so spaľovacími pohonmi".

Podľa Fica Slovensko a Česko nie sú súpermi. Je mu ľúto, že za posledné tri roky 2020 až 2023 krajina prudko klesla v rámci životnej úrovni EÚ a dúfa, že Česko niekedy dobehneme. "Mojou úlohou je naštartovať motory na Slovensku a dať takú dynamiku rozvoju krajiny, aby sme sa začali približovať k Českej republike," hovorí Fico.

79. výročie oslobodenia Bratislavy

Bývalý prezident Zeman mal v pláne navštíviť Slovensko v rámci osláv 79. výročia oslobodenia Bratislavy. "To len potvrdzuje, že máme rovnaký názor, aké dôležité boli výsledky druhej svetovej vojny pre mierové usporiadanie sveta a vôbec pre existenciu oboch krajín. Ja odmietam prekrúcanie dejín. Sú tu rôzne pokusy napríklad zmenšovať úlohu Červenej armády pri oslobodzovaní ešte terajšieho Československa," dodal Fico.

Zeman hovoril o Červenej armáde, ktorej 350-tisíc vojakov zahynulo pri oslobodzovaní Československa. Z toho dôvodu Zeman dokonca pred 10 rokmi navštívil aj Moskvu, aby sa im poďakoval. "Keď proti tomu vtedy protestoval americký veľvyslanec, tak som mu zakázal vstup na Pražský hrad (pozn. redakcie sídlo českého prezidenta)," potvrdil.

Fico spomenul aj meno významného spisovateľa Vladimíra Mináča, ktorý povedal, že "dejiny sa nedajú znásilniť a ak sa niekto o to pokúsi, tak sa to vypomstí".

Celú reláciu Téma špeciál si môžete pozrieť nižšie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok