Švec v ta3 povedal, že chce bojkotovať voľby do europarlamentu. Ficova vláda je podľa neho proamerická a prozápadná

ta3/Martin Belej
4.3.2024 20:55

Prvým kandidátom na post prezidenta, s ktorým diskutoval Peter Bielik v relácii Téma dňa, bol Róbert Švec.

IMG_1970.jpeg
ta3/Martin Belej
Moderátor Peter Bielik a kandidát na prezidenta SR Róbert Švec.

Kto je Róbert Švec?

Švec je vyštudovaný politológ a predseda politického subjektu Slovenské hnutie obrody. V prezidentských voľbách kandiduje už po druhýkrát. Začiatok kandidatúry v tohtoročnom boji o post hlavy štátu bol preňho komplikovaný.

Z kandidátnej listiny bol vylúčený údajne pre chybné podpisové hárky, on tvrdí, že za to môže predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý taktiež kandiduje v prezidentských voľbách. "Rozhodol sa, že takýmto spôsobom zneužije svoju politickú moc," hovorí Švec.

Najvyšší správny súd Slovenskej republiky rozhodol, že bol vylúčený komisiou parlamentu neoprávnene. Preto sa mohol vrátiť do súboja a kandiduje spolu s ďalšími desiatimi mužskými kandidátmi.

Politické smerovanie

V prezidentských voľbách, ktoré sa konali v roku 2019, získal asi 6 500 hlasov, čo predstavuje 0,3 percenta všetkých hlasov voličov. Napriek tomu ho táto skutočnosť nedomotivuje a kandiduje znova. Dodal, že jeho hnutie a on sú na začiatku politickej cesty a vo vysokej politike len začínajú. "Nie je otázka, či budeme úspešní, ale kedy budeme úspešní." myslí si Švec.

Prezidentskú kandidatúru nevníma ako zviditeľnenie sa pred eurovoľbami. Exkluzívne pre ta3 prezradil, že jeho hnutie bude s najväčšou pravdepodobnosťou voľby do europarlamentu bojkotovať.

"To z toho dôvodu, že nie sme politickí schizofrenici. Slovenské hnutie obrody dlhodobo zastáva názor, že Slovenská republika nemá byť súčasťou takejto EÚ. Toto nie je EÚ, do ktorej sme vstupovali. Odmietame sa na tomto podieľať," povedal Švec.

Zahraničná politika

Pokus vlády Roberta Fica viesť vyváženú zahraničnú politiku je podľa Šveca "rozkošný". Minister Juraj Blanár si s ruským ministrom zahraničných vecí Lavrovom "len symbolicky podal ruku", priblížil. Dodal, že na druhej strane minister obrany Robert Kaliňák v USA "zapredal Slovenskú republiku a hodil ju komplet celú americkým zbrojovkám". Aktuálnu vládu vníma ako rázne "proamerickú a prozápadnú".

Predseda Slovenského hnutia obrody chce vystúpiť z NATO. Dôvodom je, že Slovensko je podľa neho okupované ostatnými štátmi. Myslí si, že po dvadsiatich rokoch v NATO nám na Slovensku chýbajú tanky, lietadlá a náš "vzdušný priestor musia chrániť iní".

Celý záznam rozhovoru s Róbertom Švecom si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok