K erupcii nedošlo, azúrový raj otvorili. Modrá lagúna na Islande opäť láka turistov

ta3/ČTK
16.12.2023 07:00

Geotermálne kúpele Modrá lagúna na Islande, ktoré boli začiatkom novembra uzavreté kvôli hroziacej erupcii sopky, v nedeľu obnovia prevádzku. Návštevníkov bude môcť znovu privítať aj priľahlá reštaurácia a kaviareň, naopak dva hotely v komplexe si na otvorenie počkajú najmenej do budúceho štvrtka.

Modrá Lagúna Reykjavik
Profimedia

Modrá lagúna, ležiaca juhozápadne od islandskej metropoly Reykjavíku, patrí medzi najväčšie turistické atrakcie krajiny. Kúpele boli uzavreté 9. novembra po sérii stoviek otrasov pôdy, ktoré vyvolali obavy z možného výbuchu sopky.

K erupcii nakoniec nedošlo a znížila sa aj frekvencia a intenzita zemetrasenia, napísala agentúra DPA.

Škody spôsobené sopečnou aktivitou

"Zariadenie je vo výbornom stave, budovy utrpeli len malé škody," uviedli prevádzkovatelia vonkajšieho teplého bazéna v kúpeľoch Modrá lagúna.

Pokojné Vianoce doma ale nestrávia obyvatelia neďalekého prístavného mesta Grindavík, ktoré bolo v novembri evakuované po tom, čo sa v uliciach objavili široké pukliny a popraskali aj niektoré domy.

Pod Grindavíkom sa vtedy podľa seizmológov vytvoril zhruba 15 kilometrov dlhý magmatický tunel. Islandský rozhlas uviedol, že obyvatelia mesta majú v súčasnej dobe dovolené vstupovať počas dňa do svojich domov, minimálne do konca roka v nich ale nebudú môcť prespávať.

Pozrite si archívny rozhovor o tom, ako sa svet obával, že na Islande vybuchne sopka.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok