Nechcú tetu Anku ani uja Paľa. Protest v Košiciach sa skončil pred Paškovcami

29.10.2015 09:21

Na protest proti "košickej klike v zdravotníctve" na Hlavnej ulici pred košickou Štátnou vedeckou knižnicou prišlo približne dvesto ľudí. Protest sa konal pod heslom Košickej klike treba ukázať Stop.

Protest proti "košickej klike"

Účastníci protestu sa zhodli, že košická klika je zdravotníckou mafiou, ktorá kradne a dennodenne rozširuje svoj biznis a dištancujú sa od týchto ľudí. „Nechceme lázeňských švihákov, tetu Anku, ani uja Paľa,“ zaznelo na zhromaždení.

Poslanec NR SR Alojz Hlina okrem iného povedal, že to parazitovanie nás úplne zničí. „Tento stav sa nevytvoril za deň, za týždeň, ale za niekoľko rokov a aj zlepšenie nenastane zo dňa na deň. Nestačí protestovať doma pri televízore, ale treba protestovať verejne. Ľudia si musia uvedomiť, že nestačí zakričať Svetový mier a keď ten nenastane, tak znova zaľahnú,“ povedal Hlina. Podľa neho protest má vždy význam. „Ľudia v našej krajine nemajú dlhodobú tradíciu protestov. Musíme sa naučiť zápasiť o svoje práva, lebo ak nebudú zápasiť, tak o ne prídu, budú ich im brať čoraz viac a viac,“ povedal Hlina.

Protestujúci vyjadrili názor, že ľuďom sústredeným okolo primátora a bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho, bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku, ministra zdravotníctva Viliama Čisláka či prívržencom strany Smer ako je Marcel Forai, treba ukázať STOP!

Podľa viacerých by ministra Čisláka mal parlament odvolať alebo by mal sám odstúpiť. Zhromaždenie žiadalo aj odstúpenie Rašiho, lebo, ako povedal Hlina, zodpovednosť za zlý stav zdravotníctva nesie aj on ako bývalý minister a dnes predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Hlina protestujúcich ubezpečil, že požiadavky z protestného zhromaždenia prednesie v parlamente.

Akcie budú pokračovať

„My, Košičania a priatelia Košíc sme najpovolanejší, aby sme sa od tohto stavu dištancovali a zmenili ho. Vyžierači slovenského zdravotníctva pôsobia v Košiciach a pod ich vedením sa základná zdravotná starostlivosť stáva pre priemerného občana finančne nedostupným luxusom. Zdravotnícky personál pracuje ako charita a hľadá uplatnenie v zahraničí. Trpiaci pacienti sa stávajú nástrojom papalášov a zdravotných poisťovní, ktoré kalkulujú s ich zdravím,“ uvádza sa vo vyhlásení aktivistov, ktoré podporujú Jaroslav Polaček, Ladislav Rovinský, Marcel Gibóda, Peter Kalmus, Karol Labaš, Ľuboš Lorenz, Miroslav Špak a ďalší.

Hlina na otázku novinárov povedal, že je s účasťou spokojný na slovenské pomery a vyjadril presvedčenie, že guľa sa bude postupne nabaľovať. Doložil, že pokiaľ zainteresovaní nebudú reagovať, ako požadovali protestujúci, protesty budú pokračovať.

Účastníci zhromaždenia pozitívne reagovali na otázku Hlinu, či sa presunú do mestského parku k domu, kde býva expredseda parlamentu Pavol Paška. Tu párkrát zakričali Nerobte nám hanbu! aj Stačilo! Potom sa zhromaždenie pokojne rozišlo.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok