V kauze Osrblie padli podmienečné tresty

Aktualizované:
Podmienečné tresty, ktoré sú úplne rovnaké ako v pôvodnom trestnom rozkaze, dnes vymeral sudca Špecializovaného trestného súdu pre dvojicu obžalovaných v kauze o údajnej nepriamej korupcii pri dostavbe biatlonového areálu Osrblie.

Bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej Martin Novotný ako aj bývalý veľvyslanec v Keni Igor Líška dostali po jednom roku odňatia slobody s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov. Obaja dostal aj peňažný trest 10 tisíc eur. Sudca uznal oboch vinných podľa obžaloby, že si za vybavenie 300-tisícovej dotácie od úradu vlády na dostavbu areálu žiadali „desiatok“ z dotácie. Podľa žalobcu sľuboval Martin Novotný za úplatok aj vybavenie ďalšej dotácie 1,3 milióna eur od ministerstva školstva.

Rozsudok nenadobudol právoplatnosť, lebo obžalovaní sa priamo v súdnej sieni odvolali. Prokurátor si ponechal zákonnú lehotu na rozhodnutie, či sa odvolá proti výške trestu. „Dnes vyhlásený rozsudok sudcu Špecializovaného trestného súdu preukazuje, že korupcia v našej spoločnosti prenikla na tie najvyššie miesta. Zároveň z priebehu celého hlavného pojednávania bolo úplne evidentné a každý, kto na ňom sedel, to musel postrehnúť, že preukazovanie korupcie na takýchto najvyšších miestach je mimoriadne ťažké a náročné,“ povedal po vyhlásení rozsudku prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Martin Novotný trvá na tom, že žalovaný skutok nespáchal. „Uvidíme, aký právny názor bude mať najvyšší súd,“ dodal. Obhajca Igora Líška konštatoval, že rozsudok je presnou kópiou trestného rozkazu. „Čiže osemmesačné vykonávanie nejakých dôkazov, zmenená dôkazná situácia, kde nám vlastne vypadli dvaja kľúčoví svedkovia, tak to pre súd neznamenalo vôbec nič,“ povedal advokát Igora Líška Jeho klient raz hovoril v telefonáte Martinovi Novotný, že možno priletia nejaké holubičky k Váhu, v inom telefonáte zas stavebník Kňazík hovoril, že prídu aj s kameňom. Obhajca Igora Líška odmietol, že by sa tým myslel úplatok. „Nikto na tomto súde nepotvrdil, že tie peniaze boli úplatkom. Ani jeden svedok to nepotvrdil,“ dodal obhajca. Podľa Igora Líšku to boli peniaze za poradenskú a konzultačnú činnosť.

Sudca prípad pôvodne rozhodol trestným rozkazom ešte 10. októbra minulého roka a vtedy uznal štvoricu obvinených mužov vinnými. Martinovi Novotnému a jeho spoluobvinenému Igorovi Líškovi sudca trestným rozkazom vymeral rovnaké podmienečné tresty, konkrétne jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky a peňažný trest – každému 10-tisíc eur. Stavebník Peter Kňazík dostal deväť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a sprostredkovateľ Pavol Prečuch polročný trest s podmienečným odkladom na jeden rok. Pre dvojicu Kňazík a Prečuch je verdikt právoplatný, lebo sa proti nemu neodvolali (v prípade Prečucha prokuratúra stiahla svoj pôvodný odpor). Martin Novotný a Igor Líška podali odpor a v ich prípade tak urobil aj prokurátor, takže bolo nutné, aby sa uskutočnilo riadne hlavné pojednávanie.

Podľa Martina Novotného by sa príbeh v kauze o údajnej nepriamej korupcii pri dostavbe biatlonového areálu Osrblie dal nazvať legendou. V záverečnej reči odmietol, že by si od stavebníka Petra Kňazíka čo i len sprostredkovane žiadal odmenu či úplatok. "Vždy som konal a konám čestne podľa najlepšieho vedomia a svedomia,“ povedal na súde Martin Novotný. Rovnako vyhlásil, že v prípade dotácie na dostavbu areálu neovplyvňoval nič v prospech biatlonového zväzu. Vyšetrovateľ podľa neho účelovo vyselektoval len dôkazy, konkrétne nahrávky odpočutých telefonátov a použil len nahrávku v jeho neprospech. Niektoré hlasové záznamy podľa neho chýbajú. Dodal, že nie je tvorcom, ani aktérom kauzy.

Igor Líška zotrval na svojich postojoch, ktoré má od začiatku kauzy. Policajná akcia z 29. júla 2011, keď ho zadržali pri preberaní 30-tisíc eur, a to v kancelárskych priestoroch Martina Novotného, bola pre Igora Líšku šokom. "Je to pre mňa celé šokom tieto tri roky (od prepuknutia kauzy – pozn. SITA), pretože som si neni vedomý, že by som niekoho ovplyvňoval. Naša činnosť bola obchodná," povedal Igor Líška na súde. V záverečnej reči hovoril o tom, ako vysvetľoval stavebníkovi možnosti získania prostriedkov na dostavbu areálu, aké žiadosti napísať a podobne. Podľa jeho slov tieto veci stavebník nepoznal. Stále tvrdí, že išlo o poradenskú činnosť, ako je to bežné.

Prokurátor v pondelok pre dvojicu navrhoval mierne prísnejšie tresty ako v pôvodnom trestnom rozkaze. Ani na konci súdneho procesu nenavrhoval pre obžalovaných, aby skončili za mrežami. Obaja by mali podľa žalobcu dostať dvojročné tresty odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky ako aj peňažné tresty. U Martina Novotného by to podľa prokurátora malo byť 30 tisíc eur a Juraj Líška by mal zaplatiť 15 tisíc eur.

V kauze už vypovedala aj expremiérka Iveta Radičová, ktorá na súde vylúčila, že by sa niekedy rozprávala so svojím bývalým externým poradcom Martinom Novotným o dostavbe biatlonového areálu v Osrblí. Martin Novotný na súde v úvode procesu odmietol, že by si žiadal úplatok alebo odmenu za vybavenie dotácie na dostavbu biatlonového areálu v Osrblí. Úplatky, ako povedal, nepýtal nikdy počas svojej kariéry. Igor Líška na súde hovoril, že nevie o žiadnom ovplyvňovaní poskytovateľov dotácií. „Nedostal som sa k informáciám, že by niekto niekoho ovplyvňoval,“ povedal Igor Líška Pred svojím zadržaním políciou videl, ako policajti na dvore zadržali Kňazíka a Prečucha, keď mu odovzdali peniaze. Igorovi Líškovi ani vtedy podľa vlastných slov nenapadlo, že by sa dopustil nelegálnej činnosti. Na stretnutí pred zadržaním mu údajne prezentovali, že odovzdali odmenu za konzultačnú činnosť.

V súvislosti s touto kauzou Radičová na Okresnom súde v Pezinku čiastočne uspela so svojou civilnou žalobou za výroky súčasného premiéra Roberta Fica – podľa prvostupňového súdu by sa jej mal ospravedlniť za výrok: "So všetkými právnymi následkami chcem povedať tri závery. Premiérka je neschopná, je klamárka a je podozrivá z korupcie. V kancelárii predsedníčky vlády je systém vyberania desiatkov. Neverím, že by o tom premiérka nevedela." Fico sa však odvolal a Krajský súd v Bratislave rozsudok zrušil. Podľa denníka Sme zrušenie rozsudku zdôvodnili tým, že premiérovi nedoručili predvolanie. Na Úrade vlády SR ho totiž prevzala osoba, ktorá nemala splnomocnenie. Okresný súd musí rozhodnúť znovu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá