Odpočúvanie Merkelovej telefónu Američanmi sa vraj predsa bude vyšetrovať

Odpočúvanie Merkelovej telefónu Američanmi sa vraj predsa bude vyšetrovať
Zdroj foto: SITA
Nemecký generálny prokurátor Harald Range chce predsa len začať vyšetrovanie kvôli odpočúvaniu mobilného telefónu spolkovej kancelárky Angely Merkelovej, a to voči neznámemu páchateľovi pre podozrenie zo špionáže.

Zhodne o tom dnes informovali denník Süddeutsche Zeitung, ako aj Severonemecký rozhlas (NDR) a Západonemecký rozhlas (WDR), píše tlačová agentúra DPA. Masové zhromažďovanie údajov občanov spolkovej republiky sa podľa mediálnych zdrojov zatiaľ do trestného stíhania nepremietne.

V oboch prípadoch smerujú obvinenia k americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) a iným zahraničným spravodajským službám. Range sa podľa dostupných informácií napokon so svojím názorom presadil napriek značnému odporu na generálnej prokuratúre.

Jeho hovorkyňa však dnes večer odmietla komentovať mediálne správy s tým, že generálny prokurátor bude čoskoro informovať verejnosť o svojom rozhodnutí. Jeho vystúpenie, avšak neverejné, sa očakáva už v stredu predpoludním na pôde právneho výboru Spolkového snemu (Bundestagu), ktorého členov by mal informovať o škandále okolo NSA.

Nemecká spolková vláda podľa oficiálne nepotvrdených informácií nemeckých médií signalizovala Generálnej prokuratúre so sídlom v Karlsruhe podporu v prípade vyšetrovania odpočúvania kancelárkinho mobilného telefónu, a to v prípade potreby aj diplomatickým nátlakom na USA.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá