Etiópia spoločne so Saudskou Arábiou prešetria streľbu na migrantov. Organizácia ukazuje na zločiny proti ľudskosti

23.8.2023 07:28

Etiópia prešetrí spolu so Saudskou Arábiou správu ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW), ktorá obvinila saudskoarabskú pohraničnú stráž zo streľby na etiópskych migrantov, keď sa na územie Saudskej Arábie snažili dostať cez Jemen.

Etiópia spoločne so Saudskou Arábiou prešetria streľbu na migrantov. Organizácia ukazuje na zločiny proti ľudskosti
TASR (ilustračné)

Oznámilo to v utorok etiópske ministerstvo zahraničných vecí, píše AFP. "Saudskoarabskí predstavitelia zabíjajú stovky migrantov a žiadateľov o azyl v tejto odľahlej pohraničnej oblasti mimo dohľadu zvyšku sveta," uviedla v pondelok výskumníčka HRW Nadia Hardmanová.

Náročné overovanie

Správa prezentovaná organizáciou Human Rights Watch vyvolala podľa AFP celosvetové pobúrenie. Spojené štáty nariadili dôkladné a transparentné prešetrenie uvedených obvinení. Stéphane Dujarric, hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, označil správu  za "veľmi znepokojujúcu", poznamenal však, že takéto závažné obvinenia je náročné overiť.

Zločiny proti ľudskosti

Zdroj zo saudskoarabskej vlády tvrdenia zo strany HRW odmietol. "Obvinenia uvedené v správe Human Rights Watch o tom, že saudskoarabská pohraničná stráž strieľala na Etiópčanov, keď prekračovali saudskoarabsko-jemenské hranice, sú nepodložené a nie sú založené na spoľahlivých zdrojoch," uviedol pre AFP.

HRW dokumentuje zneužívanie etiópskych migrantov v Saudskej Arábii a Jemene už dlhodobo. Najnovšie útoky na migrantov označila ľudskoprávna organizácia za zjavne "rozšírené a systematické" a môžu predstavovať zločiny proti ľudskosti.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok