Aká je najlepšia poloha pre spánok? Odpoveď pomohli nájsť štúdie o námorníkoch

ta3/čtk
19.8.2023 07:36

Vzhľadom na to, aký je spánok pre ľudí dôležitý, je prekvapujúce, ako málo rozsiahlych výskumov bolo na túto tému vykonaných.

Aká je najlepšia poloha pre spánok? Odpoveď pomohli nájsť štúdie o námorníkoch
TASR/AP foto ilustračné

Ak žijete niekde, kde vás postihli nedávne vlny horúčav, možno ste strávili noci prevaľovaním a skúšaním rôznych polôh. Niektorí nedajú dopustiť na spanie na boku, iní na chrbte. Ktorá poloha je však pre kvalitný spánok skutočne najlepšia? K nájdeniu odpovede môžu pomôcť štúdie o námorníkoch na kontajnerových lodiach či zváračoch v Nigérii.

Pomohli i detektory pohybu pripevnené na stehná

Výskumníci v Dánsku použili malé detektory pohybu pripevnené na stehná, hornú časť chrbta a paží dobrovoľníkov, aby zistili ich obľúbenú spaciu polohu. Zistili, že počas pobytu v posteli strávili ľudia niečo málo cez polovicu času na boku, približne 38 percent na chrbte a sedem percent na bruchu. Čím boli ľudia starší, tým viac ležali na boku – sklon k spaniu v tejto polohe sa prejavuje až v dospelosti, pretože deti staršie ako tri roky trávia v priemere rovnako času na boku, na chrbte aj na bruchu. Bábätká spia väčšinou na chrbte, pretože ich tak ich opatrovatelia z bezpečnostných dôvodov ukladajú do postieľok.

Spanie na boku z toho teda vychádza ako najčastejšia poloha, ale čo hovoria dáta? Veľmi malá observačná štúdia, v ktorej mohli ľudia spať, ako chceli, zistila, že tí, ktorí ležali na pravom boku, spali o niečo lepšie ako tí, ktorí ležali na ľavom boku.

Ako si poradiť s chrápaním?

Ďalšia malá štúdia, ktorá sa zaoberala námorníkmi na kontajnerových lodiach, zistila, že poruchy dýchania, ako je chrápanie, boli častejšie, keď spali na chrbte. 

Niektoré prípady chrápania sú spôsobené syndrómom obštrukčného spánkového apnoe, kedy sa dýchanie počas spánku zastavuje a znovu spúšťa. Zistilo sa, že tento problém je častejší u ľudí, ktorí spia stále na chrbte. Ležanie na boku naopak pomáha uvoľniť horné dýchacie cesty a zabraňuje tomu, aby uvula (čapík v hrdle na zadnej strane mäkkého poschodia) a jazyk prekážali v krku, čo vedie k menšiemu chrápaniu. V niektorých prípadoch sa ukázalo, že prechod od spánku prevažne na chrbte k spánku prevažne na boku úplne vyriešil problém spánkového apnoe.

Spanie na boku môže mať aj ďalšie výhody. Napríklad výskum spánkového režimu nigérijských zváračov ukázal, že tí, ktorí spali na chrbte, trpeli častejšie bolesťami chrbta ako tí, ktorí spali na boku.

Stuhnutý krk

To však neznamená, že spánok na boku vyhovuje všetkým alebo je všeliekom na všetky bolesti. Záleží na vašich problémoch a presnej polohe, v ktorej ležíte. Výskumníci v Západnej Austrálii sledovali spálne dobrovoľníkov po dobu 12 hodín pomocou kamier a zistili, že ľudia, ktorí uviedli, že sa pravidelne budia so stuhnutým krkom, trávili viac času spánkom v pokrivených polohách, napríklad na boku s jedným stehnom vyššie ako s druhým, čím dochádza k pokrúteniu chrbtice. Naproti tomu ľudia, ktorí spali v rovnejšej, vo viac podoprenej polohe na boku, uvádzali, že majú menšie bolesti krku.

Ako riešenie vašej bolesti tiež môže skúsiť novú spánkovú polohu. V štúdii vykonanej so staršími ľuďmi, ktorí sa zúčastnili fitness programu v Portugalsku, boli ľudia s bolesťami chrbta inštruovaní, aby spali na boku, a ľudia s bolesťami krku, aby skúsili spať na chrbte. Po štyroch týždňoch 90 percent účastníkov uviedlo, že sa ich bolesti zmiernili.

Výskumu sa ale zúčastnilo len 20 ľudí, čo je malá vzorka, takže nemožno vyvodzovať, že by táto jednoduchá zmena polohy pri spánku mala tak pozitívny vplyv na všetkých.

V prípade jedného zdravotného problému nejde len o to, či ležať na chrbte alebo na boku, ale skôr o to, na ktorej strane ležíte. Pri refluxe kyselín sa žalúdočné šťavy dostávajú zo žalúdka hore a spôsobujú intenzívne pálenie na hrudi. Niekedy lekári odporúčajú ľuďom, aby skúsili spať na podoprených vankúšoch v snahe zmierniť tento veľmi nepríjemný druh bolesti.

Spanie na boku - pravý vs. ľavý bok

Ak sa problémy opakujú, môže ísť o refluxnú chorobu pažeráka, ktorá môže mať vážne následky. Prečo by k tomu malo dôjsť, nie je celkom jasné, ale jedným z možných vysvetlení je, že pri spaní na ľavej strane zostáva spojnica medzi žalúdkom a pažerákom nad úrovňou žalúdočnej kyseliny. Spanie na pravej strane uvoľňuje dolný pažerákový zvierač, čo umožňuje kyseline unikať.

Nech už je odpoveď akákoľvek, ak trpíte pálením záhy, možno by stálo za to skúsiť v budúcnosti spať viac na ľavom boku.

Ale čo menšina, ktorá spí na bruchu? Jedna štúdia naznačuje, že to nie je dobrý nápad, ak trpíte bolesťami čeľustí, čo asi nie je príliš prekvapivé. Ale čo vrásky, môže ich ležanie s tvárou vtlačenou do vankúša zhoršovať? Podľa plastických chirurgov ide o to, aby pleť bola počas spánku čo najmenej namáhaná, čo vylučuje spanie tvárou dole.

Nebuďte posadnutí

Čo sa z toho všetkého dá vyvodiť? Zdá sa, že spánok na boku má niekoľko výhod, ale držanie tela môže ovplyvniť bolesti krku alebo chrbta a strana, na ktorej spíte, môže zlepšiť alebo zhoršiť reflux kyselín. Intenzita chrápania sa zvyšuje pri spaní na chrbte, ale každý človek je iný, takže to aj tak pre niekoho môže byť najlepšia poloha. Pokiaľ sa vám v súčasnej polohe nespí dobre, oplatí sa vyskúšať niečo nové a viesť si denník. Nezabúdajte však, že by ste správnou polohou nemali byť príliš posadnutí, inak vás to môže budiť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok