Klamstvá a nenávistné statusy. Hnutie Republika má lekárovi Sabakovi zaplatiť tisícky eur

17.8.2023 14:55

Za statusy na sociálnych sieťach musí hnutie Republika zaplatiť lekárovi Petrovi Sabakovi sumu 15-tisíc eur. Musí sa mu tiež trikrát po sebe s odstupom troch týždňov verejne ospravedlniť a nesmie ďalších 48 hodín zverejniť žiadny iný príspevok. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, strany sporu sa môžu odvolať na Krajský súd v Nitre.

Nepravdivé a hanlivé tvrdenia

Ako sa konštatuje v rozhodnutí Okresného súdu v Nitre, hnutie Republika je povinné uverejniť ospravedlnenie na svojom profile na sociálnej sieti. Súd konštatoval, že statusy zverejnené na profile Republiky obsahovali nepravdivé a hanlivé tvrdenia o Sabakovi, "najmä o tom, že dostal finančnú odmenu, za schvaľovanie nezmyselných covid opatrení, že je zbabelec, pachtivec po peniazoch, ktorý uprednostňuje biznis pred pacientmi, covidový prorok", čo podľa súdu vážnym spôsobom zasiahlo do práva na ochranu osobnosti lekára.

Odvolanie

Hnutie Republika avizuje, že sa voči rozhodnutiu súdu odvolá. "Po doručení rozsudku zákonnou cestou si hnutie Republika tento rozsudok naštuduje a podá odvolanie, pretože súd sa odchýlil od existujúcej judikatúry o zodpovednosti politickej strany," uviedli z hnutia.

Predseda Republiky Milan Uhrík označil žalobu zo strany Sabaku za politicky motivovanú. "Čo iné je tento proces, ak nie snahou finančne zruinovať silné opozičné hnutie v čase vrcholiacej predvolebnej kampane?" skonštatoval. Skritizoval zároveň stav právneho štátu na Slovensku.

Nenávistné statusy

Sabaka sa súdil s Milanom Uhríkom a jeho hnutím za nenávistné statusy, ktoré mali on a sympatizanti hnutia zverejňovať na sociálnych sieťach. Kampaň vyústila až do protestu pred Sabakovým domom. Lekár podal na predstaviteľov Republiky viacero žalôb. Súdili sa aj s Milanom Mazurekom, od ktorého žiadal ospravedlnenie a zaplatenie odškodného vo výške 20-tisíc eur. Prvostupňový súd v Kežmarku dal lekárovi za pravdu, Krajský súd v Prešove však verdikt nepotvrdil a obe strany sa odvolali.


zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok