Výbor k problémovým medveďom nebol uznášaniaschopný. Vyvíja sa aplikácia na ich ohlasovanie

18.7.2023 16:19

Mimoriadny výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie neprijal uznesenie k situácii s medveďom hnedým. Nebol uznášaniaschopný. Viacerí poslanci i predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) žiadajú, aby sa medveď mohol loviť. Minister životného prostredia Milan Chrenko avizoval posilnenie zásahového tímu.

Medveď hnedý v doline Zadné Meďodoly v  júni 2017.
Foto: TASR/Milan Kapusta

Treba odloviť stovky medveďov

Predseda výboru Jaroslav Karahuta (Sme rodina) vidí dve možnosti riešenia. Systémovým riešením by podľa neho bolo preradenie medveďa do kategórie chráneného s možnosťou lovu. Druhú možnosť vidí vo využívaní výnimiek na reguláciu medveďa. Dodal, že zodpovednosť je na ministrovi životného prostredia, ktorý sa musí rázne postaviť problému čelom.

"Dnes je to chránené zviera bez možnosti lovu, chceme ho dostať do kategórie chránené zviera s možnosťou lovu, a tým pádom regulácie počtov," povedal predseda NR SR. Minister by mal podľa neho okamžite podať žiadosť na Európsku komisiu. Tvrdí, že treba odloviť stovky medveďov.

Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš tvrdí, že sa neodhadli riziká a potenciál rozmnožovania medveďov na Slovensku je "fantastický". Poukázal na reguláciu medveďa v okolitých krajinách. Zásahové tímy podľa neho dokážu pomáhať v intravilánoch obce, nie v extravilánoch. Skonštatoval, že už v súčasnosti možno riešiť situáciu rýchlo, a to výnimkami na odstrel medveďov. EK podľa jeho slov akceptuje výnimky napríklad pri ohrození úrody a chovu dobytka či ohrození bezpečia a životov ľudí.

Poslankyňa Anna Zemanová (SASKA) rovnako vidí potrebu v rýchlych riešeniach už túto sezónu. Pýta sa, prečo sa nerealizujú niektoré kroky z vypracovaného plánu pre medveďa hnedého. Vyzvala envirorezort na realizáciu zasadnutia v najrizikovejších oblastiach, kde by sa rokovalo o rizikových jedincoch a okamžitom riešení na ich vyradenie z populácie.

Dlhodobé riešenia

Nezaradený poslanec Filip Kuffa a poslanec zo Smeru-SD Richard Takáč poznamenali, že výbor sa téme venoval aj pred rokom, no stanoviská výboru nie sú pre envirorezort záväzné. Kuffa vidí problém v nastaveniach ochrany životného prostredia. Takáča mrzí, že envirorezort spochybňuje možnosti regulácie. Vyzbierané mali aj podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze. Strany bývalej koalície podľa nich dopredu avizovali, že ju nepodporia, a tak návrh nepodali. Apelovali aj na vládu a prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby prispeli k riešeniu.

Mimoparlamentné KDH žiada zjednodušiť procesy k odstráneniu problémového medveďa na území obce či mesta. V prípade kritických situácií by mal byť podľa hnutia povolený okamžitý zásah zásahového tímu. Takisto žiada, aby sa znovu zaviedol regulačný lov a vytvorila medzirezortná komisia na manažment veľkých šeliem.

Chrenko nevedel povedať, ako dlho budú trvať jednotlivé procesy a predstavenie riešenia. "Budeme hľadať dlhodobé riešenia, aby sme mali možnosť regulovať situáciu s medveďmi," deklaroval. Podčiarkol, že nechcú "vykántriť" všetkých medveďov, ale nastaviť ich počet.

Nový zásahový tím

V rámci opatrení na minimalizáciu stretu človeka a medveďa vznikne na severe Slovenska štvrtý zásahový tím pod záštitou Tatranského národného parku. Štátna ochrana prírody vyvíja tiež aplikáciu na ohlasovanie jedincov medveďa. Rezort vidí potenciál aj v spolupráci policajtov a ochranárov. Vzniknúť má tiež platforma na spoluprácu všetkých dotknutých subjektov. Iniciovať chce tiež rýchlu finančnú podporu z eurofondov na preventívne opatrenia.

"Považujem za nevyhnutné zopakovať, že medvede nepatria do intravilánov obcí. Ak sa konkrétny jedinec opakovane vracia, je potrebné pristúpiť k adresnej regulácii. Teda pri jedincovi, ktorý stratil plachosť pred človekom, siahnuť po krajnom riešení," vyhlásil minister životného prostredia Milan Chrenko. Opatrenia predstavil na utorkovom Výbore Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Vychádzajú z prvých výsledkov analýzy početnosti medveďa hnedého, medzinárodných skúseností a vedeckých štúdií zo Slovenska a zahraničia.

Rezort apeluje na zvýšenie personálnych kapacít, ktoré budú môcť v krátkom reakčnom čase zasiahnuť voči konkrétnym problémovým medveďom. Veľký priestor vidí aj v spolupráci s Policajným zborom. "Policajti sú dobre vycvičení, majú vybavenie aj na plašenie. Iniciovali sme rokovania s ministerstvom vnútra s cieľom pripraviť pilotný projekt v Tatranskom národnom parku. Ak sa koncept ukáže ako fungujúci, obratom rozšírime spoluprácu aj do ďalších regiónov," načrtol Chrenko.

Mobilná aplikácia Medvede a ľudia, ktorú vyvíja ŠOP, má slúžiť na nahlasovanie prítomnosti medveďa zásahovému tímu a naopak.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok