Dôvera žaluje rezort zdravotníctva. Žiada náhradu škody v súvislosti s vakcínou proti HPV vírusu

ta3 TASR
11.5.2023 09:38

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera podala koncom apríla žalobu voči Ministerstvu zdravotníctva SR. Domáha sa náhrady škody vo výške približne 650-tisíc eur. Tá jej mala vzniknúť v súvislosti so zmenou úhrady vakcíny proti HPV v rozpore so zákonom. Potvrdili to priamo z Dôvery.

Dôvera žaluje rezort zdravotníctva. Žiada náhradu škody v súvislosti s vakcínou proti HPV vírusu
TASR/Pavel Neubauer

"My chceme, aby sa očkovanie proti HPV robilo. Ale keď bolo raz v zákone napísané, že je to nepovinné očkovanie, ktoré musí byť hradené desiatimi percentami, tak na to, aby bolo hradené 100 percentami, je potrebné zmeniť zákon," povedal generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Vakcíny proti HPV sa od začiatku roka 2019 na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva preplácali vo výške 100 percent. "Zákon však povoľoval hradiť vakcínu proti HPV ako nepovinné očkovanie len do výšky desať percent," vysvetlila manažérka odboru liekovej politiky Dôvery Monika Lainczová. 

Dôvera preto podala žalobu. "Boli sme presvedčení o tom, že MZ nekonalo správne pri stanovovaní výšky úhrady," podotkla Lainczová s tým, že súd to uznal.

Dôvera tak po rozhodnutí súdu žiada nahradiť vzniknutý rozdiel. "Obdobie, ktoré je žalované, je od 1. januára 2019. Škoda trvá doteraz, pretože medzičasom bola do kategorizácie zaradená aj nová vakcína, ktorá je deväťvalentná a bola jej takisto nesprávne stanovená výška úhrady," dodala.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok