Lavrov predsedal rokovaniu Bezpečnostnej rady OSN. Kyjev nazval zločineckým režimom

ta3 čtk
24.4.2023 18:31

Rusko tento mesiac v rámci rotačného princípu predsedá pätnásťčlennej Bezpečnostnej rade OSN. Dnešné rokovanie riadil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Lavrov vystúpil hneď po šéfovi OSN a v dlhom prejave okrem iného povedal, že Ukrajina už roky predstavuje hrozbu pre ruskú bezpečnosť. Kyjev pritom nazval zločineckým režimom.

"Napätie medzi hlavnými svetovými mocnosťami je na historickom maxime," uviedol Guterres a vyzval štáty k mierovému riešeniu konfliktov.

Podľa Lavrova sa svet dostal do oveľa nebezpečnejšej situácie ako počas studenej vojny. Vo svojom prejave šéf ruskej diplomacie kritizoval Spojené štáty aj ich západných spojencov, okrem iného za to, že Ukrajinu zásobujú zbraňami. 

Rokovanie Bezpečnostnej rady OSN sa odohráva v čase, keď ruská agresia proti Ukrajine trvá už štrnásť mesiacov. Podľa vyšetrovateľov OSN majú ruské sily v susednej krajine na svedomí rôzne druhy vojnových zločinov a Guterres vo februári povedal, že ruská agresia vyvolala v súčasnosti najrozsiahlejšie porušovanie ľudských práv.


zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok