V sudánskej metropole Chartúme uviazli desaťtisíce ľudí, koniec bojov je v nedohľadne

20.4.2023 18:20

Desaťtisíce ľudí v sudánskej metropole Chartúm uviazli vo svojich domovoch v dôsledku pokračujúcich bojov medzi armádou a polovojenskými jednotkami. Vo štvrtok to s odvolaním sa na svojho redaktora a očitých svedkov uviedla agentúra DPA.

V sudánskej metropole Chartúme uviazli desaťtisíce ľudí, koniec bojov je v nedohľadne
TASR/AP

V Chartúme sa podľa nich ozývala delostrelecká paľba, počuť bolo i lietadlá vykonávajúce nálety. Najviac zasiahnuté je tamojšie letisko a veliteľstvo armády. Ťažké boje však pokračovali aj na iných miestach v krajine. Množstvo domácností zostalo v Chartúme bez dodávok elektriny alebo tečúcej vody, obyvateľom sa minuli zásoby pitnej vody, potravín, paliva či liekov. Miestny systém zdravotníctva v podstate skolaboval, uviedli sudánske lekárske odbory.

Svedkovia uviedli, že na uliciach sudánskej metropoly, ktorá má približne päť miliónov obyvateľov, ležia mŕtve telá. V stredu zlyhalo ďalšie prímerie, ktoré malo zastaviť boje medzi sudánskou armádou vedenou de facto prezidentom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenským zoskupením Sily rýchlej podpory (RSF), na čele ktorých stojí Burhánov námestník Muhammad Hamdán Daklú.

Nemecká humanitárna organizácia Welthungerhilfe varovala, že situácia, ktorá sa naďalej zhoršuje, môže vyústiť do "humanitárnej tragédie". Aj pred vypuknutím najnovšej vlny násilia hladoval v Sudáne jeden z piatich obyvateľov, upozornila organizácia s tým, že situácia je mimoriadne vážna predovšetkým v západosudánskom regióne Darfúr.

Boje si od soboty vyžiadali už najmenej 300 obetí, píše agentúra AFP. Do utorka zo sudánskej metropoly ušli tisícky ľudí a 70 percent tamojších nemocníc v dôsledku bojov nie je schopných prevádzky. Napätie medzi oboma stranami v posledných mesiacoch eskalovalo. Príčinou je spor o to, akým spôsobom by mali byť RSF integrované do armády a kto by mal na tento proces dohliadať. Je to kľúčový prvok rozhovorov o finalizácii dohody, ktorá by v Sudáne po vojenskom prevrate z roku 2021 opäť nastolila civilnú vládu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok