Biden zrušil núdzový stav v USA, ktorý zaviedol ešte Trump kvôli pandémii koronavírusu

11.4.2023 06:55

Americký prezident Joe Biden podpísal v pondelok zákon o zrušení núdzového stavu, ktorý bol pred viac ako troma rokmi vyhlásený v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie Bieleho domu.

Nové čísla
Foto: TASR/AP

"Prezident podpísal zákon, ktorý ruší núdzový stav súvisiaci s pandémiou (ochorenia) Covid-19," uviedla vo vyhlásení tlačová služba Bieleho domu. Núdzový stav bol zavedený 31. januára 2020 za vlády Bidenovho predchodcu Donalda Trumpa. 

Bol právnym základom pre rôzne reštriktívne opatrenia a jeho účinnosť sa skončila 11. apríla. Biely dom už skôr informoval Kongres o svojom zámere predĺžiť ho o ďalší mesiac a potom ho zrušiť. Zákonodarcovia však schválili návrh zákona o okamžitom ukončení núdzového stavu, ktorý Biden podpísal. Na covid zomrelo v USA viac ako milión ľudí. Ukončenie núdzového stavu znamená koniec financovanie testov na covid, bezplatných vakcín a rôznych núdzových opatrení.

Bidenova administratíva však už podľa Bieleho domu pracuje na vakcíne novej generácie a iných opatreniach na boj proti ďalším variantom nového koronavírusu. "Projekt NextGen urýchli a zefektívni rýchly vývoj ďalšej generácie vakcín a liečby prostredníctvom spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom," povedal agentúre AFP nemenovaný vysoko postavený predstaviteľ administratívy.

K dispozícii sú podľa neho finančné prostriedky vo výške najmenej päť miliárd dolárov, ktoré "pomôžu urýchliť vedecký pokrok" a "udržať náskok pred rýchlo sa vyvíjajúcim vírusom, spôsobujúcim Covid-19".

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok