Osobný ochutnávač, nepriestrelný vlak a žiadne smartfóny. Putin dotiahol bezpečnostné opatrenia do extrémov

ta3/Milan Špak
6.3.2023 00:00

Je známou skutočnosťou, že ruský prezident Vladimir Putin neberie otázku svojej bezpečnosti na ľahkú váhu. Zaviedol množstvo opatrení slúžiacich na svoju ochranu – od obrneného vlaku, ktorým sa presúva, cez osobného ochutnávača až po zákaz používania smartfónov v Kremli.

Prezident SAE sa v utorok stretne s Putinom v Moskve
TASR/AP

Ako uviedol web španielskeho denníka Marca, ruský prezident, ktorý v minulosti pôsobil ako špión KGB, chce mať všetko pod kontrolou a bojí sa o svoju bezpečnosť, a to obzvlášť po rozpútaní vojny na Ukrajine. Šéf Kremľa od vypuknutia invázie ešte viac navýšil prostriedky a spôsoby zabezpečujúce jeho ochranu.

Kto ho chráni? 

Medzi viacerými bezpečnostnými službami, ktoré v súčasnosti pôsobia v Rusku, je jedna, ktorá sa špeciálne venuje ochrane prezidenta a jeho rodiny. Je ňou Ruská prezidentská bezpečnostná služba, píše portál 24 news recorder. Táto služba spadá pod Federálnu bezpečnostnú službu Ruskej federácie, ktorá je nasledovníkom KGB.

Putinova ochranka sa delí na štyri úrovne, píše BBC. Do prvej patria osobní strážcovia. Každý krok, ktorý ruský prezident urobí, pozorne sledujú stovky bodyguardov, ktorí ho sprevádzajú 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Druhou skupinou sú agenti oblečení v civile, ktorí sa snažia zapadnúť medzi bežných ľudí na verejnosti. Tretí okruh je zodpovedný za vytvorenie perimetra a zabránenie akejkoľvek podozrivej osobe prekročiť bezpečnostnú zónu. Štvrtú a poslednú skupinu tvoria ostreľovači, ktorí obklopujú Putina, nachádzajú sa na strechách budov v jeho okolí.

Okrem Ruskej prezidentskej bezpečnostnej služby existuje aj Národná garda Ruskej federácie, ktorá sa nazýva aj Rosgvardia. Putin ju zriadil v roku 2016 a hoci jej oficiálnou náplňou práce by malo byť zabezpečovať hranice, bojovať proti terorizmu a chrániť verejný poriadok, mnohí ju opisujú ako Putinovu osobnú armádu. "Každý vie, že sú do veľkej miery Putinovými osobnými strážcami," povedal pre BBC Stephen Hall, odborník na Rusko z University of Bath v Spojenom kráľovstve.

Národnú gardu, ktorá má v súčasnosti údajne zhruba 400-tisíc mužov, vedie Viktor Zolotov, Putinov bývalý bodyguard. "Je to obrovské číslo, bezpečnostné jednotky pre prezidentov krajín, ako sú napríklad Spojené štáty, sa k tomuto číslu ani nepribližujú," hovorí Hall.

Namiesto lietadla vlak 

Vladimir Putin nie je fanúšikom lietania, a preto sa na veľké vzdialenosti presúva obrneným vlakom, informuje Ukrajinska pravda. Putinove rezidencie, v ktorých sa pravidelne zdržiava, sa nachádzajú neďaleko železničnej trate. Navyše, mnohé železničné stanice v blízkosti týchto sídiel boli vybudované tajne.

Ako to vyzerá vo vnútri nepriestrelného vlaku? Nachádza sa tam súkromná prezidentova spálňa aj miestnosť určená na pracovné stretnutia a porady. Súčasťou je aj vozeň pre personál či vagón, v ktorom sa nachádzajú komunikačné zariadenia. Portál Popular Mechanics uvádza, že Putinov obrnený prepravný prostriedok vyzerá ako bežný vlak. Výnimkou sú antény, ktoré sú súčasťou komunikačných zariadení.

Na presuny na kratšie vzdialenosti Putin, na rozdiel od mnohých iných lídrov, nevyužíva helikoptéry. Namiesto toho cestuje v kolóne motoriek, čiernych áut a kamiónov. Na jeho ceste je zastavená doprava a akékoľvek prelety dronov nad oblasťou, v ktorej sa Putin nachádza, sú zakázané a prakticky nemožné, píše Marca.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 3 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok