Rusko má podmienku. Ak ho budú USA počúvať, vráti sa k dohode START

ta3 tasr
28.2.2023 13:13

Rusko sa nevráti k Dohode o znížení počtu strategických zbraní (Nová dohoda START) so Spojenými štátmi, pokiaľ ho Washington nebude počúvať. Povedal to v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje stanica Sky News.

Rusko má podmienku. Ak ho budú USA počúvať, vráti sa k dohode START
Profimedia

Rozhodnutie pozastaviť účasť Ruska na tejto dôležitej jadrovej dohode oznámil ruský prezident Vladimir Putin počas svojho minulotýždňového príhovoru o stave krajiny. Ide o poslednú platnú dohodu o kontrole zbrojenia medzi Ruskom a USA — dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami.

Pozastavenie účasti na tejto dohode označuje Sky News za varovanie adresované Západu. Zmienená dohoda limituje rozsah strategického jadrového arzenálu, ktorým smú disponovať obe strany.

Peskov teraz uviedol, že "kolektívny postoj Západu" na čele s USA voči Rusku sa musí zmeniť. "Bezpečnosť jednej krajiny nemôže byť zaisťovaná na úkor bezpečnosti inej," povedal ruskému denníku Izvestija. Členské krajiny NATO podľa jeho slov poskytovaním vojenskej podpory Ukrajine vystupujú "už nie ako naši možní protivníci, ale ako naši nepriatelia".

Rusko aj po pozastavení svojej účasti na tejto jadrovej dohode tvrdí, že bude naďalej dodržiavať v nej dohodnuté obmedzenia týkajúce sa nosičov jadrových zbraní, teda rakiet a strategických bombardérov. Moskva údajne naďalej plánuje informovať Spojené štáty aj o svojich plánovaných testoch medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM) či nasadení jadrových zbraní.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok