Vagnerovci tvrdia, že dobyli dedinu Paraskoviivka severne od Bachmutu

ta3 tasr
18.2.2023 08:39

Ruská súkromná vojenská spoločnosť Vagnerova skupina oznámila, že v piatok dobyla dedinu Paraskoviivka severne od ukrajinského mesta Bachmut, ktorá je dôležitá z taktického hľadiska. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Ruská tajná služba počas vojny masovo obviňuje Rusov z vlastizrady, píše BBC
TASR/AP

Šéf skupiny Jevgenij Prigožin uviedol, že Paraskoviivka severne od Bachmutu je úplne pod kontrolou vagnerovcov. V okolí východoukrajinského Bachmutu prebiehajú neustále a ťažké boje už celé mesiace.

Dobytie dediny nebolo nezávisle potvrdené a vo večernej správe ukrajinského generálneho štábu sa toto tvrdenie vagnerovcov nespomínalo.

Ruskí blogeri venujúci sa armáde napísali, že Paraskoviivka je dôležitým priesečníkom v ukrajinských obranných líniách. Ak budú dobyté aj susedné dediny Verchivka, Berchivka a Jahidne, ukrajinské sily v Bachmute už nebude možné zásobovať zo severu.

Prigožin využil oznámenie na podpichnutie ruského ministerstva obrany, keď uviedol, že tento úspech na bojisku sa podaril napriek "blokovaniu munície". Boj bol podľa neho vyčerpávajúci a krvavý. Vagnerova skupina žoldnierov, ktorá využíva aj väzňov naverbovaných v ruských väzniciach, nedávno kritizovala fakt, že už od ruskej armády nedostáva dostatok munície.

Ukrajinská vláda predtým vyzvala všetkých obyvateľov Bachmutu, aby ušli, pretože sa očakáva pokračovanie ťažkých bojov. "Ak ste rozumní, uznávate zákony a ste aj vlastenci, potom by ste mali mesto okamžite opustiť," apelovala v piatok ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

V ťažko skúšanom Bachmute sa ešte stále nachádza niekoľko tisíc ľudí. Podľa vlády tam bolo predtým zabitých päť civilistov a deväť ďalších utrpelo zranenia. V tomto meste v Doneckej oblasti, ktoré malo kedysi 70.000 obyvateľov, je teraz približne 6000 civilistov, uviedla Vereščuková.

Mnohí seniori v Bachmute nechcú odísť zo svojich domovov, pretože sú ich jediným majetkom, alebo nechcú opustiť svoje rodisko. Niektorí zasa sympatizujú s Ruskom.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok