ROZHOVOR: Krym už Ukrajina zrejme znovu nezíska, myslí si analytik Halás

ta3/Denis Dufala
23.2.2023 00:00

Pravdepodobnosť mobilizácie na Slovensku je asi taká, ako pestovanie citrusov na Lomnickom štíte, hovorí analytik, výskumný pracovník a člen Centra európskej politiky Matúš Halás. V rozhovore pre ta3 hovorí aj o tom, kedy by sa vojna na Ukrajine mala skončiť.

ROZHOVOR: Krym už Ukrajina zrejme znovu nezíska, myslí si analytik Halás
archív M. H.

V rozhovore Matúš Halás hovorí: 

  • čo vieme po roku vojny na Ukrajine,
  • ako sa zmenilo správanie Ruska od obsadenia Krymu,
  • ako dlho môže ešte podľa neho vojna trvať,
  • čo vyhráva vojny vo svete,
  • kedy by mohol Západ ustúpiť od podpory Ukrajiny,
  • ako by Rusko a Ukrajina mohli vyzerať po ukončení vojny.

Zajtra uplynie rok od ruskej invázie na Ukrajinu. Ako sa na tento akt pozeráte s odstupom času? Čo bolo pre vás ako vojenského výskumníka najprekvapujúcejšie?

Samotný začiatok vojny, respektíve invázia, nebola pre mňa až takým prekvapením. Veľkým prekvapením je neschopnosť ruskej armády fungovať takým spôsobom, ako sme všetci očakávali. Taktiež do neba volajúce elementárne chyby, ktoré ruská armáda robí.

Prekvapením bolo aj to, akým efektívnym spôsobom sa ukrajinské ozbrojené sily dokázali brániť. Hlavne v prvých dňoch a týždňoch. Pokračujú v tom až dodnes. Ukrajinci prevzali iniciatívu na jeseň. V súčasnosti je vojna viac-menej vyrovnaná.

Môžeme teda povedať, že ruská armáda bola silná na papieri, ale v praxi bola oveľa slabšia?

Mnohí ľudia, ktorí sa zaoberajú bezpečnosťou, si mysleli, že celá ruská armáda bude vyzerať tak, ako keď sme videli tých zelených mužíčkov na Kryme v roku 2014. To bol zjavne omyl a preceňovali sme ich schopnosti. Do istej miery si to Rusi privodili aj sami tým, akým spôsobom fungujú ich spravodajské služby a celý režim v krajine. Je to reinkarnácia Sovietskeho zväzu.

Asi nebudete čakať, že Sovietsky zväz v akejkoľvek podobe bude fungovať efektívne. Nikdy nefungoval. To isté platí pre súčasné Rusko. Čakali sme, že bude fungovať efektívnejšie a nestalo sa tak. Nie je to tým, že by ruská armáda bola slabá. Spôsob, akým funguje, je však patologický. Spôsob, akým funguje velenie v rámci armády a celý štát, tieto parametre paralyzovali celú tú operáciu od úplného začiatku.

Môžeme považovať vojnu Ruska s Ukrajinou za beh na dlhú trať? Ako dlho podľa vás môže invázia Ruska ešte trvať?

Samozrejme, je to beh na dlhú trať aj keď Rusi si na začiatku mysleli niečo iné. Myslím si, že veľmi rýchlo precitli do reality, respektíve realita ukázala, že asi sa to nebude vyvíjať podľa ich bláznivých plánov. V súčasnosti to naozaj vyzerá tak, že už ide o dlhotrvajúcu vojnu. Trvá už rok a ešte asi možno nejaký ten rok aj trvať bude. Každá vojna, ktorá je behom na dlhé trate sa vyhráva - obrazne povedané - v továrňach alebo na poli logistiky. 

Západ musí vydržať

Myslíte si, že z tejto vojny odídu Rusi ako porazení?

Myslím si, že ak sa niečo výrazne nezmení, tak Rusko vojnu prehrá. Samozrejme, záleží to na viacerých faktoroch a jedným z najzákladnejších je ochota Ukrajiny brániť sa. Druhým najdôležitejším faktorom je podpora Západu. Opäť sa dostávame k logistike a priemyselnej kapacite. Pokiaľ Západ vytrvá v podpore Ukrajiny, tak Rusko túto vojnu nemá šancu vyhrať. Pretože priemyselná kapacita a logistické zázemie Západu je neporovnateľne inde ako v prípade Ruska.

Samozrejme, je otázkou, či Západ vytrvá, ako dlho vytrvá, čo si môžeme a chceme dovoliť a tiež, ako dlho bude vojna trvať. Do toho už vstupujú mnohé ďalšie faktory, ktoré asi uvidíme v praxi aj v priebehu tohto roka. Môj odhad je, že by sme na vojnu mali nazerať z hľadiska trvania súčasnej americkej administratívy. Náš časový rámec teda má byť do konca roku 2024, pretože je dosť ťažké predpokladať, čo sa udeje - kto vyhrá nasledujúce americké prezidentské voľby? Čo bude nasledovať po nich? Chápme to tak, že je potrebné urobiť čo najviac do konca roku 2024. V ideálnom prípade vojnu dovtedy skončiť.

Mnohé sa môže zmeniť už v tomto roku. Nie som si však úplne istý, či dôjde k jej ukončeniu v roku 2023.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 4 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok