Krym už nikdy nebude súčasťou Ukrajiny, vyhlásil chorvátsky prezident. Skritizoval aj plánované dodávky tankov

Krym už nikdy nebude súčasťou Ukrajiny, vyhlásil chorvátsky prezident. Skritizoval aj plánované dodávky tankov
Zdroj foto: TASR/AP
Chorvátsky prezident Zoran Milanovič v pondelok kritizoval plánované dodávky tankov a ďalších zbraní zo západných krajín na Ukrajinu. Uviedol tiež, že ukrajinský polostrov Krym, ktorý v roku 2014 v rozpore s medzinárodným právom anektovalo Rusko, nebude už nikdy súčasťou Ukrajiny. O Milanovičovom vystúpení pred novinármi informovali agentúra AP a Reuters.

V decembri chorvátski zákonodarcovia odmietli návrh, aby sa Chorvátsko po boku ďalších členských krajín Európskej únie zapojilo do podpory ukrajinskej armády. Sám Milanovič západnú pomoc dlhodobo Kyjevu kritizuje a vyjadruje obavy, že by Chorvátsko mohli zasiahnuť potenciálne katastrofické dôsledky vojny na Ukrajine.

"Som proti tomu, aby sa tam posielali smrtiace zbrane. Predlžuje to vojnu," povedal v pondelok podľa AP Milanovič na tlačovej konferencii v Záhrebe. Spomenul pritom konkrétne plánované dodávky nemeckých tankov. Berlín minulý týždeň rozhodol, že nebude brániť reexportu nemeckých tankov Leopard 2 na Ukrajinu z iných európskych krajín a zároveň niekoľko Ukrajine sám dodá. Chorvátsky prezident tiež vyjadril pochybnosti nad tým, že Rusko možno poraziť v "konvenčnej vojne" a že sa Ukrajine podarí obnoviť svoju územnú celistvosť.

"Je jasné, že Krym už nikdy nebude súčasťou Ukrajiny," citovala z jeho vystúpenia agentúra Reuters. Európska únia, ktorej je Chorvátsko súčasťou, anexiu Krymu odmietla a uvalila kvôli nej na Rusko sankcie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlasuje, že Ukrajina obnoví kontrolu nad celým svojím územím vrátane Krymu, a mierové rokovania s Moskvou podmieňuje stiahnutím ruských vojsk z celého ukrajinského územia.

Milanovič vyhral v roku 2019 voľby ako liberálny kandidát. Postupne sa ale podľa AP priklonil k populistickému nacionalizmu. Milanovič si okrem toho vyslúžil povesť proruského politika, čo sám odmieta. V posledných mesiacoch sa pritom otvorene staval proti prijatiu Fínska a Švédska do NATO aj proti výcviku ukrajinských vojakov v Chorvátsku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá