Poradca ukrajinského prezidenta označil Medzinárodný olympijský výbor za propagátora vojny

30.1.2023 11:56

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak označil v pondelok Medzinárodný olympijský výbor za propagátora vojny. Tvrdými slovami tak reagoval na prechádzajúce vyjadrenie jeho predstaviteľov v súvislosti s možným návratom ruských športovcov na medzinárodnú scénu.

ZOH2022-Hokej: V ruskom tíme je osem pamätníkov zlata z Pjongčangu
Foto: TASR/AP

"MOV je propagátor vojny, vraždenia a deštrukcie. S radosťou pozoruje, ako Rusko ničí Ukrajinu a potom mu ponúkne priestor na propagáciu genocídy a podporu ďalšieho zabíjania," citovala z vyjadrenia Podoľaka na sociálnej sieti Twitter agentúra AFP. Ďalšiu kritiku namieril priamo na prezidenta MOV Thomasa Bacha: "Ruské peniaze, ktoré si kupujú olympijské pokrytectvo, očividne nepáchnu ukrajinskou krvou. Však, pán Bach?"

Ruskí a bieloruskí športovci boli v dôsledku vojenskej invázie na Ukrajinu vylúčení z veľkej väčšiny medzinárodných podujatí. MOV však minulú stredu uviedol, že pokračuje v práci na návrhu, ktorý by im umožnil súťažiť pod neutrálnou vlajkou. Kým po začiatku invázie odporučil všetkým športovým federáciám, aby športovcov z týchto krajín vylúčili zo svojich podujatí, teraz MOV vyzval, aby sa so všetkými zaobchádzalo rovnako bez ohľadu na to, aký pas vlastnia. Olympijská rada Ázie (OCA) medzičasom ponúkla Rusom a Bielorusom možnosť súťažiť na tohtoročných Ázijských hrách v čínskom meste Chang-čou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii na to označil prípadnú účasť Rusov na OH 2024 ako ukážku prijateľnosti teroru. V tejto súvislosti poslal list francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a hlavy oboch štátov absolvovali aj spoločný telefonát. "Musíme sa uistiť, že Rusko nebude môcť využiť olympiádu ani žiadne iné medzinárodné športové podujatie na propagáciu svojho štátneho šovinizmu," citovala Zelenského agentúra AFP. Minister športu Vadym Gutcajt označil najnovší návrh MOV za neakceptovateľný a pohrozil ukrajinským bojkotom budúcoročných OH v Paríži.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok