Zelenskyj vyzval na rýchle rozhodovanie o pomoci Ukrajine, žiadal tanky

ta3 čtk
18.1.2023 19:52

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval svet, aby sa rýchlo rozhodoval ohľadom pomoci jeho krajine, ktorá sa od vlaňajšieho februára bráni ruskej agresii. V prejave, ktorým prostredníctvom videomostu oslovil účastníkov Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose, žiadal konkrétne tanky, ktorých dodávky podľa neho musia byť rýchlejšie ako schopnosť Ruska vykonávať útoky. Poľský prezident Andrzej Duda na fóre varoval, že Rusko sa chystá na Ukrajine spustiť novú ofenzívu.

Zelenskyj predniesol svoj "apel na rýchlosť" v čase, keď Berlín zvažuje svoj súhlas s dodávkami tankov Leopard 2 nemeckej výroby na Ukrajinu.

"Tyrania postupuje rýchlejšie ako demokracia," varoval dnes ukrajinský prezident. Práve dodávky tankov a systémov protivzdušnej obrany by podľa neho mali byť rýchlejšie.

Rusko podľa ukrajinského prezidenta exportuje teror, Ukrajina však silne a odhodlane vzdoruje a každý deň pokračujú boje na východe krajiny. Rusko si vydobylo miesto medzi teroristami, ale musí rešpektovať územnú celistvosť Ukrajiny, zdôraznil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident na fóre v Davose tiež povedal, že sa neobáva o svoju osobnú bezpečnosť po tom, čo dnes pri havárii vrtuľníka neďaleko Kyjeva zahynul ukrajinský minister vnútra a ďalších 13 ľudí.

Poľský prezident Duda dnes v Davose vyjadril obavu, že Rusko pripravuje novú ofenzívu na Ukrajine, a to v najbližších mesiacoch. Dodal, že je nevyhnutné Kyjevu poskytovať ďalšiu podporu v podobe moderných tankov a striel. "Sú naďalej veľmi silní a my sa obávame, že pripravujú novú ofenzívu počas pár mesiacov, takže je kľúčové poslať Ukrajine dodatočnú pomoc, najmä moderné tanky a moderné rakety," vyhlásil Duda.

Poľsko pred týždňom oznámilo zámer poskytnúť Kyjevu rotu tankov Leopard 2, Berlín zatiaľ potrebný súhlas neudelil. Ochotu odovzdať tanky tohto typu dalo najavo aj Fínsko.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok