V Indonézii vybuchla sopka Semeru, úrady vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti

4.12.2022 09:02

Sopka Semeru na indonézskom ostrove Jáva v nedeľu vybuchla a vychrlila oblaky horúceho popola. Úrady vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti a nariadili evakuáciu okolitých dedín. Informuje o tom agentúra AFP.

V Indonézii vybuchla sopka Semeru, úrady vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti
Foto: TASR/AP

Po erupcii dosiaľ nehlásili žiadne obete ani zranenia, indonézsky úrad vulkanológie však varoval obyvateľov, aby sa nepohybovali vo vzdialenosti ôsmich kilometrov od krátera.

Semeru sa nachádza na východe ostrova Jáva približne 800 kilometrov od indonézskej metropoly Jakarta. Je to najvyššia hora na tohto hlavnom ostrove krajiny. Japonské úrady vydali varovali pred vlnami cunami, ktoré by mohli dosiahnuť ostrovy Mijako a Jaejama v prefektúre Okinawa, informovala agentúra Kjódó.

Sopka Semeru naposledy vybuchla pred rokom. O život vtedy prišlo najmenej 51 ľudí. Pri erupcii pokryli bahno a popol celé ulice a početné domy, útočisko muselo vyhľadať takmer 10-tisíc ľudí.

Indonézia sa nachádza v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde sa stretávajú tektonické platne, čo spôsobuje vysokú sopečnú a seizmickú aktivitu. V súostrovnej krajine juhovýchodnej Ázie sa nachádza takmer 130 aktívnych sopiek.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok