Vysoké školy neprerušia výučbu. Naďalej však trvajú na splnení požiadaviek

15.11.2022 16:41

Vysoké školy a univerzity sa dohodli neprerušiť od 17. novembra výučbu a budú pokračovať v napĺňaní ich poslania. Zároveň však trvajú na splnení všetkých požiadaviek deklarovaných Slovenskou rektorskou konferenciou vo výzve Zabráňme kolapsu vysokých škôl na Slovensku zo septembra.

Univerzita Komenského v Bratislave 1140 px
TASR/Jaroslav Novák

Snahou rektorov je dlhodobé zlepšovanie podmienok, v akých sa vysokoškolské vzdelávanie, veda, výskum a umelecká činnosť realizujú a zvyšovanie ich kvality. Informovala o tom Slovenská rektorská konferencia (SRK).

SRK víta otvorenú a konštruktívnu komunikáciu s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR a prípravu memoranda o porozumení a spolupráci. Vysoké školy ako autonómne inštitúcie sa môžu rozhodnúť pre zotrvanie v protestnej pohotovosti. "Dôvodmi nášho rozhodnutia je napĺňanie požiadaviek deklarovaných 13. septembra v záujme zabezpečenia riadneho chodu vysokých škôl, prísľuby predsedu vlády SR a ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR o splnení všetkých požiadaviek, ako aj túžba študentov a pedagógov pokračovať v prezenčnej výučbe po dvoch rokoch dištančnej výučby," uviedol prezident SRK Rudolf Kropil.

Financie na pokrytie zvýšených nákladov na energie do konca roka 2022 vo výške 17 miliónov eur už boli alokované na jednotlivé vysoké školy. SRK má prísľub ministra školstva, že budúcoročný rozpočet pre verejné vysoké školy bude obsahovať aj dofinancovanie nárastu cien energií v roku 2023. Taktiež finančné prostriedky, ktoré boli v štátnom rozpočte doplnené z deficitu 27 miliónov eur, nemajú byť viazané. V priebehu roka 2023 má byť rozpočet na vysoké školy podľa SRK navýšený na úroveň roka 2020 bez valorizácie.

V kontexte návrhu rozpočtu pre verejnú správu a kapitoly pre vysoké školy SRK odmieta argument predpisovania znižovania počtu vysokoškolských zamestnancov a žiada stabilizáciu počtu a platov zamestnancov. V kontexte 17. novembra 2022, ktorý je Dňom boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodným dňom študentstva, SRK apeluje na spoločnosť, aby vzdelanie vnímala ako spoločenskú prioritu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok