České ministerstvo vnútra vyvesilo na svoju budovu vlajku s podobizňou Putina vo vaku na mŕtvoly

České ministerstvo vnútra vyvesilo na svoju budovu vlajku s podobizňou Putina vo vaku na mŕtvoly
Zdroj foto: ČTK / Zdeněk Fučík
Na budove ministerstva vnútra v Prahe visí česká a ukrajinská vlajka, uprostred sa nachádza podobizeň ruského prezidenta Vladimíra Putina vo vaku na mŕtvoly. Má to označovať výročie spojenia vzniku samostatného Československa s poukazom na odhodlanosť brániť demokratické hodnoty zvrchovaného štátu, ktoré vzniklo na základe iniciatívy ministra Víta Rakúšana (STAN) a spolku Dekomunizácia.

Inštalácia na budove na Letnej visí od noci na piatok v rámci pripomienky vzniku Československa. "Prial by som nám, aby sme aj v tomto ťažkom období naďalej preukazovali odvahu a odolnosť, ako zakladatelia Československa v roku 1918," uviedol Rakúšan. "Nezávislosť a sloboda, ktorú sme vtedy získali, sa stala samozrejmosťou. Táto éra skončila a tvárou v tvár agresorovi zase a znova ukážeme, že ju budeme brániť a bojovať za ňu hrdo pod českou vlajkou," doplnil.

Vicepremiér v piatok fotografiu s inštaláciou zdieľal aj na svojom Twitteri. "Vieme, kto je náš priateľ, ktorý krváca aj za našu slobodu. A tiež vieme, kto je náš nepriateľ, a nenecháme ho ukradnúť pojem vlastenectva ani našu vlajku," uviedol. Výroba vlajky stála 50 000 českých korún (asi 2 000 eur), na budove bude vyvesená minimálne týždeň. "Forma pripomienky je skonzultovaná s bezpečnostnými zložkami," dodal Veinlich.

Česko od začiatku ruskej invázie patrí medzi najvýraznejších podporovateľov Ukrajiny. Export vojenského materiálu z ČR na Ukrajinu tento rok dosiahol podľa ministerky obrany Jany Černochovej (ODS) 47 miliárd českých korún (1,9 miliardy eur) a štát zatiaľ Ukrajine poskytol pomoc za 4,2 miliardy českých korún (vyše 170 miliónov eur).

Od februárového začiatku ruskej invázie na Ukrajinu český štát udelil 450 090 dočasných víz, ktoré držiteľom umožňujú prístup k verejnému zdravotnému poisteniu, vzdelaniu či na trh práce. 

Podporu Ukrajine chce časť českej vlády vyjadriť aj na spoločnom rokovaní s tamojším kabinetom v pondelok v Kyjeve. Podľa denníka Blesk by v delegácii okrem premiéra Petra Fialu (ODS) mali byť Rakúšan, minister financií Zbyněk Stanjura (ODS), minister zahraničia Ján Lipavský (Piráti) a Černochová.

"Veľmi intenzívne podporujeme spravodlivý obranný boj ukrajinského ľudu proti ruskej agresii," povedal novinárom Fiala. Riešiť s ukrajinskými náprotivkami nechce len pomoc, ale aj zvládanie utečeneckej vlny, ktorej Európa čelí, alebo zapojenie českých firiem do povojnovej obnovy Ukrajiny.

Nepriateľstvo voči Rusku prekonalo v Česku všetky medze, české ministerstvo vnútra sa vyhráža (ruskému prezidentovi Vladimírovi) Putinovi, napísala v piatok moskovská tlačová agentúra Eurasia Daily. Reagovala tak na inštaláciu zobrazujúcu ruského prezidenta v čiernom vaku na mŕtvoly, ktorá sa objavila na sídle českého ministerstva vnútra. O tomto počine osobne informoval minister vnútra Vít Rakúšan, upozornila ruská agentúra. Ukrajinské médiá, naopak, nápad ocenili.

"Česko oficiálne odsudzuje Rusko za počínanie na Ukrajine a plne podporuje Kyjev. Okrem toho sa úroveň rusofóbie (nepriateľstva k Rusku) v krajine zvyšuje každým dňom a všetci, ktorí nesúhlasia s oficiálnou politikou Prahy, sú vyhlasovaní za 'ruskú piatu kolónu'," uviedla moskovská agentúra Eurasia Daily. 

Zobrazenie vaku na mŕtvoly, z ktorého vytŕča Putinova hlava, ocenil denník Ukrajinska pravda ako skrášlenie ministerskej budovy v Prahe na Letnej. Dodal, že to nie je prvý prípad, keď českí predstavitelia tvrdo kritizujú ruského prezidenta. Konkrétne pripomenul, že ministerka obrany Jana Černochová sa na Putinove sedemdesiatiny nechala vyfotografovať v tričku s "posolstvom" oslávencovi, pričom tričko darovala česká iniciatíva zbierajúca peniaze na zbrane pre Ukrajinu.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá