Poškodenie plynovodov Nord Stream bolo zrejme sabotážou, povedala švédska premiérka

Poškodenie plynovodov Nord Stream bolo zrejme sabotážou, povedala švédska premiérka
Zdroj foto: TASR/AP
Podľa informácií, ktoré majú k dispozícii Švédsko a Dánsko, bolo poškodenie plynovodov v Baltskom mori pravdepodobne úmyselným činom. Povedala to v utorok podľa agentúry Reuters švédska premiérka Magdalena Anderssonová. Pred novinármi zároveň uistila, že nejde o útok na Švédsko.

Za sabotáž označila poškodenie plynovodov aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej akékoľvek zámerné narušenie európskej energetickej infraštruktúry povedie k "čo najsilnejšej možnej reakcii". O akt sabotáže išlo pravdepodobne aj podľa švédskej ministerky zahraničia a o úmysle hovorí aj dánska premiérka Mette Frederiksenová. Seizmológovia z Uppsalskej univerzity vo Švédsku a dánskeho seizmologického centra potvrdili, že plynovod Nord Stream v Baltskom mori poškodili výbuchy, nie zemetrasenia alebo zosuvy, uvádza agentúra Reuters.

Premiérka Anderssonová na tlačovej konferencii v utorok povedala, že v súvislosti s únikom plynu z plynovodov Nord Stream boli detegované dva výbuchy a že informácie ukazujú na pravdepodobnú sabotáž. Nejde podľa nej o vojnový akt proti Švédsku.

"Máme informácie od švédskych spravodajských služieb a dostali sme aj informácie vďaka našim kontaktom s Dánskom a na základe toho sme dospeli k názoru, že to je pravdepodobne úmyselný čin. Je to pravdepodobne sabotáž," povedala Anderssonová. "Nejde o útok na švédske alebo dánske územie. Ale aj tak vláda berie veľmi vážne, čo sa stalo, v neposlednom rade vo svetle súčasnej bezpečnostnej situácie v našej tesnej blízkosti," dodala švédska ministerská predsedníčka.

Anderssonová zdôraznila, že švédska vláda je ohľadom posledných udalostí v tesnom kontakte s partnermi ako sú NATO a susedné krajiny, vrátane Dánska a Nemecka. Švédska ministerka zahraničia Ann Lindeová v súvislosti s plynovodmi Nord Stream tiež hovorila o pravdepodobnej sabotáži a nevylúčila žiadny možný vývoj. Švédsky minister obrany Peter Hultquist povedal, že krajina je pripravená v prípade potreby uvoľniť príslušné vojenské zdroje.

"Hovorila som s (dánskou premiérkou Mette) Frederiksenovou o sabotážnej akcii na Nord Stream. Najdôležitejšie je teraz vyšetriť incidenty, získať úplné informácie o udalostiach a dôvodoch," uviedla na twitteri von der Leyenová. "Akékoľvek úmyselné narušenie aktívnej európskej energetickej infraštruktúry je neprijateľné a povedie k najsilnejšej možnej reakcii," dodala.

Dva otrasy, ktoré zaznamenali seizmológovia v Nemecku, Dánsku a Švédsku v noci na pondelok, pripomínali oveľa skôr výbuchy ako zemetrasenia, uviedlo v utorok dánske geologické stredisko pri Kodanskej univerzite. Odborníci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku potvrdili, že otrasy o sile porovnateľnej so 100 kilogramami dynamitu mali centrum vo vode, nie v krajine. "Sme si istí, že išlo o výbuchy, a nie zemetrasenie alebo zosuv," povedal podľa Reuters nemenovaný švédsky seizmológ.

Aj dánska predsedníčka vlády Frederiksenová uviedla, že úniky v plynovodoch sú následkom "úmyselnej akcie". Dánsky minister pre energetiku Dan Jörgensen dodal, že veľkosť dier v poškodených plynovodoch, ktoré sú 70 až 80 metrov pod hladinou mora, je taká, že ich nemohla spôsobiť napríklad lodná kotva. Americký minister zahraničia Antony Blinken uviedol, že Spojené štáty zatiaľ nemôžu potvrdiť správu o tom, že výbuchy a následné úniky z plynovodov Nord Stream 1 a 2 sú následkom sabotáže. Pokiaľ sú, nie je to v ničom záujme, dodal Blinken.

Nemecký týždenník Der Spiegel citoval nemenované zdroje, podľa ktorých americká Ústredná spravodajská služba (CIA) Nemecko varovala pred možnými cielenými útokmi na plynovody už pred niekoľkými týždňami. Nemecká vláda k veci na žiadosť Spiegelu odmietla poskytnúť komentár. K výbuchom a následným únikom plynu došlo v ekonomických zónach Dánska a Švédska. Oba plynovody boli neaktívne už pred tým, než sa incidenty stali.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá