Ruská technika sa nezaobíde bez Západu. Časť súčiastok do zbraní získava Rusko bez ohľadu na sankcie

Ruská technika sa nezaobíde bez Západu. Časť súčiastok do zbraní získava Rusko bez ohľadu na sankcie
Zdroj foto: Twitter/Glasnost Gone
Najnovšie ruské zbrane, používané pri ruskom vpáde na Ukrajinu, sa nezaobídu bez západnej elektroniky. Časť súčiastok získava Rusko aj teraz, bez ohľadu na sankcie a vývozné obmedzenia, upozornil britský ústav RUSI, čo je analytické stredisko zamerané na výskum obrany. O správe informovala stanica BBC.

Po preštudovaní trosiek ruských zbraní a techniky dospeli experti k záveru, že v najnovších ruských zbraniach sa používa viac ako 450 dovážaných súčiastok, hlavne z USA, ale aj z Japonska, Taiwanu, Južnej Kórey a európskych krajín. Tieto súčiastky sa používajú v raketách Iskander a Tornado-S a v ďalších druhoch munície, v bezpilotných lietadlách či v prostriedkoch na komunikáciu a rádioelektronický boj.

V roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym, Západ uvalil na časť týchto dielov exportné obmedzenia, ale súčiastky sa naďalej dostávali do Ruska. Je možné, že za tým boli nelegálne machinácie využívajúce tretie krajiny, ale mnoho súčiastok sa doteraz dostáva do Ruska legálne, ako tovar dvojakého určenia. Napríklad ide o čipy využiteľné ako v zbraniach, tak v domácich spotrebičoch.

Správa je výsledkom spoločného vyšetrovania RUSI spolu s agentúrou Reuters a serverom Važnyje istorii, ktorý ruské úrady označili za "cudzieho agenta" a zakázali ako "nežiaducu organizáciu", dodala ruská redakcia BBC. Reuters označil správu za doteraz najpodrobnejšie publikované hodnotenie úlohy, ktorú zohrali západné súčiastky v ruskej vojne proti Ukrajine.

Vyšetrovanie RUSI napríklad zistilo, že jedna z najvyspelejších ruských rakiet 9M727 (Iskander), ktorá dokáže zasiahnuť ciele vzdialené stovky kilometrov, obsahovala 31 zahraničných dielov, vyrobených spoločnosťami ako sú americké firmy Texas Instruments a Advanced Micro Devices, či Cypress Semiconductor. 

Riadená strela Ch-101, použitá na ostreľovanie ukrajinských miest vrátane Kyjeva, obsahovala aj 31 zahraničných dielov vyrobených spoločnosťami ako je americký Intel Corporation a Xilinx vlastnenou spoločnosťou AMD. Na otázky, ako ich čipy skončili v ruských zbraniach, spoločnosti odpovedali, že dodržiavajú obchodné sankcie a prestali predávať súčiastky do Ruska, napísal Reuters.

Ruskí vojaci podľa ukrajinskej rady národnej bezpečnosti a obrany vypálili za prvých päť mesiacov vojny viac ako 3650 rakiet a riadených rakiet, vrátane 9M727 a Ch-101. Ruské rakety boli nasadené napríklad proti železničným tratiam, aby narušili západné zásobovacie trasy, ale terčom sa stali aj civilné ciele, ako sú nákupné centrá a nemocnice. Rusko stále tvrdí, že strieľa iba na vojenské ciele a neútočí na civilistov a civilné objekty, napriek mnohým dôkazom svedčiacim o opaku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá