V meste Slavutyč protestovali proti okupácii. Ruskí vojaci sa snažili protestujúcich rozohnať streľbou do vzduchu

TA3 TASR
26.3.2022 13:17

Obyvatelia mesta Slavutyč blízko bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ na Ukrajine protestovali v sobotu proti ruskej okupácii. Demonštranti rozvinuli veľkú ukrajinskú vlajku, pričom skandovali "Slavutyč je Ukrajina" a "Sláva Ukrajine". Vojenská správa Kyjevskej oblasti uviedla, že ruskí vojaci s cieľom rozohnať protestujúcich ľudí strieľala do vzduchu.

Ukrajina
AP Photo/Rodrigo Abd

V meste Slavutyč žijú členovia personálu, ktorý predtým prevádzkoval jadrovú elektráreň v Černobyli a v súčasnosti dohliada na odstavené zariadenie, pripomína DPA. Uzavretá zóna v okolí černobylskej elektrárne je obsadená ruskými jednotkami od prvého dňa vojny.

Ruské sily teraz prenikli aj do mesta Slavutyč a obsadili tamojšiu nemocnicu, napísal na sociálnej sieti Telegram šéf vojenskej správy Kyjevskej oblasti Oleksandr Pavljuk. K proukrajinským demonštráciám dochádza aj v ruskými jednotkami obsadených mestách na juhu Ukrajiny, pripomína DPA.

Pre hlavné mesto Kyjev vyhlásil tamojší starosta Vitalij Kličko opäť zákaz vychádzania; má začať platiť od soboty 20.00 h a potrvá do pondelka siedmej hodiny ráno. Na sobotu bolo medzitým zriadených desať humanitárnych koridorov na umožnenie úteku civilistov z oblastí, kde prebiehajú mimoriadne ťažké boje.

Oznámila to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková v Kyjeve. Humanitárne koridory sa nachádzajú v okolí metropoly Kyjev a v Luhanskej oblasti na východe krajiny. Zo zničeného prístavného mesta Mariupol neprebieha centralizovaná evakuácia autobusmi, povedala podľa agentúry Unian Vereščuková.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok