FOTO: Čaputová sa stretla s utečencami. Som hrdou prezidentkou, vyhlásila a poďakovala Slovákom za solidaritu

27.2.2022 15:48

Všetky obete na Ukrajine sú zodpovednosťou ruského prezidenta Vladimira Putina. Na hraničnom priechode v Ubli, kam na Slovensko prichádzajú vojnoví utečenci z Ukrajiny, to vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ukrajina, ktorá čelí ruskej agresii, podľa nej potrebuje veľmi jasný symbol prijatia západným spoločenstvom. Konštatovala, že Ukrajina dnes nebojuje len o svoju územnú celistvosť, ale ide aj o demokratické hodnoty. "Čiže v tomto zmysle Ukrajina bojuje aj za nás. A myslím si, že si zaslúži jasný signál prijatia aj zo strany Európskej únie," konštatovala Čaputová.

Vzhľadom na situáciu má SR podľa nej i naďalej vyvíjať snahy, a to aj prostredníctvom sankcií, aby ruský prezident pristúpil k rokovaniam a zastavil boje. "Myslím si, že všetky obete na Ukrajine sú zodpovednosťou Vladimira Putina. Celosvetové spoločenstvo sa na to pozerá. A myslím si, že nikdy sme neboli jednotnejší, ako sme teraz, či už ide o NATO alebo Európsku úniu. Ak sa nás Vladimir Putin snažil rozdeliť, tak toto sa mu nepodarilo," povedala.

Prezidentka navštívila obec Ubľa a hraničný priechod, kde sa stretla sa s utečencami, dobrovoľníkmi, starostami a ďalšími, ktorí pomáhajú zvládať príliv ľudí utekajúcich pred vojnou. Potrebné je podľa nej čo najviac skracovať čakacie doby pre utečencov na hraniciach. Pripomenula, že ide hlavne o ženy a deti.

"Musím povedať, že som hrdou prezidentkou SR. Tá hrdosť spočíva v tom, že som vďačná za všetku tú solidaritu, ktorú preukazujú Slováci a Slovenky v týchto ťažkých časoch. Práve tu na východnej hranici som videla skvelú spoluprácu medzi samosprávou, štátnou správu, charitou, dobrovoľníkmi, tretím sektorom. Za to im patrí veľké ďakujem," povedala.

Zároveň v Ubli odovzdala materiálnu pomoc Slovenskému Červenému krížu, ktorá je darom Slovenskej aliancie moderného obchodu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok