V Hongkongu sa začalo s usmrcovaním pozitívne testovaných zvierat, aktivisti bránia ich vydaniu

V Hongkongu sa začalo s usmrcovaním pozitívne testovaných zvierat, aktivisti bránia ich vydaniu
Zdroj foto: TASR/AP
Hongkonská vláda v piatok upozornila miestnych milovníkov zvierat, aby nebránili prebiehajúcemu usmrcovaniu vybraných malých zvierat, s ktorým sa začalo, keď škrečky z obchodu so zvieratami boli pozitívne testované na koronavírus.

Politika nulového výskytu covidu

Informovala o tom agentúra AFP. Hongkong totiž, rovnako ako pevninská Čína, dodržiava prísnu politiku "nulového výskytu covidu", v ktorej rámci sú aj tie najmenšie náznaky ohnísk SARS-CoV-2 eliminované pomocou sledovania kontaktov, cielených lockdownov a dlhých karantén.

Po zistení, že škrečky dovezené z cudziny a predávané v obchode Little Boss, majú covid, bolo utratených približne 2000 malých cicavcov z tohto "zverimexu" – väčšinou škrečkov, ale aj králikov, činčíl a morčiat. Šlo o "preventívne opatrenie" nariadené úradmi. Tie súčasne vyzvali ľudí, ktorí si zvieratká zakúpili po 22. decembri, aby ich do obchodu vrátili.

Aktivistom a chovateľom sa to nepáči

Tento prístup vyvolal odpor medzi aktivistami za práva zvierat a chovateľmi, z ktorých mnohí prišli pred uvedené vládou prevádzkované zariadenie, aby majiteľom bránili odovzdať ich nedávno zakúpené zvieratá. Ministerstvo poľnohospodárstva, rybolovu a ochrany prírody toto ich konanie v piatok rozhodne odsúdilo. V piatok pred budovou parkovala policajná dodávka. Do štvrtka podvečera zariadenie prijalo 68 škrečkov.

AFP dodáva, že v súčasnosti neexistuje nijaký trest pre majiteľov domácich zvierat, ktorí odmietnu vrátiť škrečky zakúpené po 22. decembri. Podľa úradu verejného zdravotníctva však Hongkong má právne mechanizmy, ktorými si môže vynútiť ich odovzdanie.

Úrady okrem toho upozornili na "zvýšenú pravdepodobnosť" prenosu vírusu zo zvieraťa na človeka po tom, čo našli viac prípadov pozitívnych na covid spojených s inými miestnymi obchodmi so zvieratami. Popredný hongkonský mikrobiológ a vládny poradca pre covid Jüan Kuo-jung uviedol, že hromadné utratenie podozrivých 

"Vírus by sa mohol množiť krížovou infekciou a šíriť sa do obchodov so zvieratami a iných maloobchodných predajní," upozornil vedec v článku pre médiá. Dodal, že vzorky vírusov nájdené v sklade domácich zvierat sa podobali "európskemu variantu delta", ktorý sa teraz v Hongkongu príliš nevyskytuje.

Svetová zdravotnícka organizácia začiatkom tohto týždňa uviedla, že riziko prenosu covidu zo zvieraťa na človeka "zostáva nízke", ale je možné.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá