V Hongkongu usmrtia približne 2-tisíc malých zvierat. U niekoľkých hlodavcov potvrdili koronavírus

V Hongkongu usmrtia približne 2-tisíc malých zvierat. U niekoľkých hlodavcov potvrdili koronavírus
Zdroj foto: TASR – Martin Baumann
ilustračné
V Hongkongu bude humánnym spôsobom usmrtených približne 2-tisíc malých zvierat vrátane škrečkov a činčíl. Stane sa tak po tom, čo bola u niekoľkých hlodavcov v obchode s domácimi zvieratami potvrdená nákaza koronavírusom. Informovali o tom v utorok agentúry AP a AFP s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

V pondelok bol na koronavírusový variant delta, ktorý je v Hongkongu v súčasnosti už zriedkavý, pozitívne testovaný pracovník prevádzky s názvom Little Boss nachádzajúcej sa v obchodnej štvrti Causeway Bay, kde sa u 11 škrečkov dovezených pravdepodobne z Holandska zistila infekcia covidom.

Hoci hongkonskí predstavitelia konštatovali, že neexistujú dôkazy, že domáce zvieratá dokážu koronavírus preniesť na ľudí, z preventívnych dôvodov budú musieť zákazníci, ktorí si ich zakúpili v spomínanom obchode po 7. januári, podstúpiť povinnú karanténu a taktiež sa budú musieť svojich škrečkov zriecť a dať ich utratiť. Povinne sa budú musieť dať otestovať na covid i ľudia, ktorí si hlodavcov zaobstarali od 22. decembra. Ak budú mať pozitívny výsledok testu zakúpené zvieratá, budú musieť ich majitelia zostať v izolácii.

Hongkong tiež pozastaví predaj škrečkov a dovoz malých cicavcov, uviedli predstavitelia rezortu poľnohospodárstva, rybolovu a ochrany prírody. Šéf tohto rezortu vyzval ľudí, ktorí vlastnia škrečky, aby s nimi nechodili von a po kontakte so zvieratami a ich potravou si umývali ruky.

Usmrtených bude približne tisíc malých zvierat z predajne Little Boss a jeho skladu a ďalších tisíc z iných obchodov v Hongkongu. Zdravotnícke úrady nariadili karanténu pre zhruba 150 ľudí, ktorí obchod Little Boss navštívili a rovnako pre vyše 20 zamestnancov skladu. Zároveň musia byť dočasne zatvorené všetky obchody s domácimi zvieratami v Hongkongu, ktoré škrečky predávajú.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá