Harabin a Lipšic dostali stopku. Európsky súd ich sťažnostiam nevyhovel

Harabin a Lipšic dostali stopku. Európsky súd ich sťažnostiam nevyhovel
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Európsky súd pre ľudské práva nevyhovel sťažnostiam exšéfa Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefana Harabina a terajšieho špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Obaja sa sťažovali, že sa nemohli zúčastniť na konaní pred Ústavným súdom Slovenskej republiky.

Informoval o tom Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky. "Sťažnosť Harabin proti Slovenskej republike ESĽP vyhlásil za neprijateľnú pre zneužitie práva na podanie sťažnosti," uviedol Bubla. 

Dôvodom bolo, že Harabin ESĽP po podaní sťažnosti neinformoval o zastavení konania, ktorého sa sťažnosť týkala. "Keďže informácie sa týkajú samotného jadra prípadu, takéto konanie bolo podľa ESĽP v rozpore s účelom práva na individuálnu sťažnosť," informovali z ministerstva.

V Lipšicovom prípade ESĽP odmietol sťažnosť z dôvodu, že "sťažovateľ neutrpel podstatnú ujmu". Pred ESĽP tiež namietal, že sa nemohol zúčastniť na konaní pred Ústavného súdu Slovenskej republiky, hoci sa týkalo jeho občianskych práv a záväzkov.

Vláda argumentovala, že Lipšicova neúčasť na konaní pred Ústavného súdu Slovenskej republiky nemala žiadny negatívny dosah na právo hájiť jeho občianske práva a záväzky pred všeobecnými súdmi. 

"ESĽP argumenty vlády uznal, poukazujúc na to, že všeobecné súdy napokon na rozdiel od predchádzajúcich záverov stanovili, že sťažovateľ vôbec nezasiahol do osobnostných práv žalobkyne a že sťažovateľ nenamietal, že by utrpel inú ujmu než to, že musel v stave neistoty viesť spor ďalšie tri roky," podotkol Bubla.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá