Vláda schválila nové protipandemické opatrenia aj nákup liekov proti covidu za 55 miliónov eur

Vláda schválila dohodnuté protipandemické opatrenia, informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Platiť budú do 9. januára budúceho roka. Vláda zároveň rozhodla o nákupe dvoch druhov liekov, ktoré majú pomôcť v liečbe covidových pacientov. Jedným z nich je liečvo od firmy Pfizer, druhým sú monoklonálne látky, z ktorých sa zabezpečí ďalších 5000 dávok. Nákup bude stáť takmer 55 miliónov eur.

Zmeny vo verejnej doprave aj v školách

Lengvarský zdôraznil, že liečba ochorenia Covid-19 je mimoriadne finančne náročná. Doplnil, že minulý týždeň bol schválený ďalší liek za 42 miliónov eur. "Iba na liekoch, ktoré budeme používať, minieme v prvom kvartáli budúceho roka a na konci tohto roka takmer sto miliónov eur," vyčíslil. V tejto súvislosti ľudí vyzval, aby mysleli radšej na prevenciu a dali sa zaočkovať. 

Dohodnuté opatrenia sa začnú uplatňovať od 10. decembra, ďalšia fáza príde od 25. decembra. Od piatka 10. decembra sa otvoria obchody a kostoly v režime OP (očkovanie, prekonanie ochorenia Covid-19). Počet zákazníkov bude obmedzený štvorcovými metrami. Ministerstvo dopravy bude pracovať na zavedení režimu OTP (očkovanie, testovanie, prekonanie ochorenia) v prostriedkoch verejnej dopravy. Výnimky zo zákazu vychádzania sa nemenia. Od pondelka 13. decembra prejdú podľa plánu žiaci druhého stupňa základných škôl a žiaci stredných škôl na dištančné vyučovanie.  

Hraničnou hodnotou, pri ktorej by Lengvarský navrhol vláde sprísnenie opatrení, bude 3800 hospitalizovaných pacientov v nemocniciach.

Vianoce bez návštevy rodiny

Podľa ministra zdravotníctva nebude počas vianočných sviatkov povolené cestovať za rodinou, a to ani pre očkovaných alebo tých, ktorí covid prekonali. Režim OTP, ktorý by mal platiť v cestovných prostriedkoch, platí na cestovanie do zamestnania či na návštevu lekára. Lengvarský tiež povedal, že o bublinách, aké boli povolené počas minuloročných Vianoc, sa tento raz nehovorilo. 

Ak ide o povinné očkovanie, Lengvarský má premiérovi Eduardovi Hegerovi predložiť právnu anlýzu spolu s návrhmi do 10. januára.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá