Pápež navštívil tábor migrantov na Lesbose. Ich zanedbávanie označil za zlyhanie civilizácie

Pápež František v nedeľu navštívil tábor migrantov na gréckom ostrove Lesbos, na ktorý cestoval už v roku 2016. Zanedbávanie migrantov označil za "zlyhanie civilizácie".

Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Pápež chcel návštevou upozorniť na ťažkosti utečencov a vyzval na ich začlenenie do života v Európe, kde medzi obyvateľmi existujú protimigračné nálady.

František sa už dlho vyslovuje na podporu migrantov a jeho návšteva na Lesbose sa konala deň po tom, čo v príhovore ostro skritizoval názorovú rozdelenosť Európy v tejto otázke a "nacionalistický egoizmus" časti Európanov. "V Európe sú ľudia, ktorí berú tento problém ako záležitosť, ktorá sa ich netýka," povedal pápež.

V tábore Mavrovuni, kde žije okolo 2000 žiadateľov o azyl, strávil približne dve hodiny. Ide o narýchlo postavený provizórny areál, ktorý je náhradou za vlani vyhorený tábor Moria, v tom čase najväčší v Európe. František sa v tábore, v druhý deň svojej návštevy Grécka, stretol s desiatkami detských žiadateľov o azyl a ich príbuzných, ktorí stáli za kovovými zátarasami. Zastavil sa pri nich a objal chlapca menom Mustafá. Ľudia sa potom zhromaždili v stane, kde pápežovi spievali piesne a žalmy.

Pápež František upozornil na to, že Stredozemné more "sa stáva ponurým cintorínom bez náhrobkov" a že "po tomto všetkom vidíme vo svete len malú zmenu v otázke migrantov".                              

Vyhlásil, že "treba riešiť hlavné príčiny - a nie odsudzovať chudobných ľudí, ktorí len znášajú následky a dokonca sú zneužívaní na politickú propagandu". Pápežova návšteva na Lesbose bola kratšia než jeho posledná. V nedeľu neskôr bude totiž v Aténach celebrovať omšu pre približne 2500 ľudí, bude sa konať v koncertnej sieni Megaron. "Jeho návšteva je požehnaním," povedala na Lesbose Rosette Leová, konžská žiadateľka o azyl, ktorá mala v náručí dvojmesačné bábätko.

Grécki predstavitelia nevylúčili možnosť, že s pápežom odletí naspäť do Ríma aj niekoľko migrantov z tábora Mavrovuni. Počas svojej poslednej návštevy na Lesbose v roku 2016 vzal so sebou 12 sýrskych utečencov. František navštívil tento týždeň pred Gréckom Cyprus, odkiaľ sa vďaka pápežovi presťahuje do Talianska 50 migrantov. Pápež odletí naspäť do Ríma v pondelok.
       

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá