Fico trvá na predčasných voľbách. Prezidentku žiada, aby vládu vyzvala na demisiu

Fico trvá na predčasných voľbách. Prezidentku žiada, aby vládu vyzvala na demisiu
Zdroj foto: TA3 / David Duducz
Líder opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico apeluje na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby vyzvala vládu na demisiu a zmenu ústavy. Trvá na potrebe predčasných volieb. Pripomenul, že hlava štátu už požiadala premiéra Eduarda Hegera, aby prevzal zodpovednosť, jej gesto však Fico označil za nedôveryhodné a účelové na záchranu vlastného mena.

"Ak chcete dať ľuďom vianočný darček a aspoň trochu ich povzbudiť, vyzvite vládu na demisiu a na prijatie potrebnej zmeny ústavy, aby sa okamžite mohli konať predčasné parlamentné voľby," uviedol Fico. Skonštatoval, že za aktuálny stav Slovenska nesie hlava štátu väčšiu zodpovednosť než Heger. Vyčíta jej, že podporovala vládu a že vymenovala Igora Matoviča najskôr za premiéra a neskôr za ministra financií.

Pripomenul tiež vyzbierané podpisy pod petíciou za referendum o predčasných voľbách. Opakovane ju vyzval, aby bola prezidentkou všetkých a neignorovala záujem verejnosti na predčasných voľbách. Upozornil na dôsledky vládnutia súčasnej garnitúry. Deklaroval, že Smer-SD si bude ďalej "plniť poslanie" a bude dôslednou demokratickou ľavicovou opozičnou stranou "chrániacou demokraciu, sociálny a právny štát".

Prezidentka vo štvrtok požiadala premiéra, aby prevzal zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou slabého výsledku v boji s pandémiou nového koronavírusu a chaosu pri prijímaní reforiem. Poukázala na vnútrokoaličné spory pri viacerých riešeniach i na to, že Slovensko je už druhý týždeň najhoršie vo svete v počte infikovaných novým koronavírusom na počet obyvateľov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá